Európska centrálna banka (ECB) opäť výrazne zvýšila úrokové sadzby a postupne tým vyvoláva obavy z recesie. Rada guvernérov sa rozhodla zdvihnúť  tri kľúčové úrokové sadzby o 75 bázických bodov. „Cieľom dnešného rozhodnutia Rady guvernérov a očakávaného ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb je zabezpečiť včasný návrat inflácie k jej strednodobému inflačnému cieľu na úrovni dvoch percent,“ poznamenala vo štvrtok šéfka ECB Christine Lagardová.

Úroková sadzba hlavných refinančných operácií, úrokové sadzby jednodňových refinančných a jednodňových sterilizačných operácií sa tak s účinnosťou od 2. novembra tohto roku zvyšujú na 2 percentá, 2,25 percenta a 1,5 percenta.

Ťažká pozícia

ECB je medzi dvoma mlynskými kameňmi. Zvyšuje úrokové sadzby, aby bojovala proti inflácii, no existuje riziko, že mimoriadne  prudké zvýšenie až príliš pridusí ekonomiku a eurozóna sa tak môže dostať do pomerne vážnej situácie a relatívne hlbokého poklesu.

Banka zvyšovaním úrokových sadzieb nie je schopná priamo ovplyvniť všetky zdroje rastu cien, no svojou pozíciou dokáže ovplyvňovať inflačné očakávania. Inflácia má totiž tú vlastnosť, že ak ju subjekty v ekonomike očakávajú, tak skutočne nastane. Dá sa  predpokladať, že ak zamestnanci budú očakávať infláciu, v práci budú požadovať  zvýšenie miezd. Nárast vlastných nákladov zamestnávateľ následne prenesie do zvýšenia svojich cien, a to už znamená reálne zdražovanie, ktorého zdrojom boli inflačné očakávania.

ECB skutočne čelí obavám, že zvyšovanie úrokových sadzieb, ktoré tu dlhé roky nebolo, ohrozí už aj tak dosť napnutú ekonomiku. Podľa šéfky Európskej centrálnej banky je jej úlohou, aby ekonomiku ochránila. „Každý si musí robiť svoju prácu. Naša úloha je zabezpečenie cenovej stability,“ hovorí Ch. Lagardová.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa