Minulý týždeň vydali svoje hospodárske výsledky známe americké firmy z IT sektora. Pozitívne čísla s nárastom tržieb aj ziskov o desiatky percent ohlásili Facebook, Google, ale aj Amazon a Microsoft. Napriek tomu ich akcie nerástli raketovo, naopak potácali sa okolo minimálnych prírastkov hodnoty.

Cez víkend vydala výsledky aj spoločnosť známeho investora Warrena Buffeta Berkshire Hathaway. Aj ona prekvapila vysokým ziskom v prvom štvrťroku v sume viac ako 11 miliárd dolárov. Na porovnanie vlani táto firma v rovnakom čase prerobila skoro 50 miliárd dolárov, najmä na prepade akcií počas prvej vlny korona pandémie. Akcie obrovského konglomerátu v pondelok stúpli len mierne o viac ako jedno percento na 278 dolárov.

WA 29 New York - Značka ukazujúca smer k newyorskej burze v pondelok 23. novembra 2020.  Akcie v USA pokračujú druhý deň v posilňovaní sa. Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average prvýkrát v histórii prelomil hranicu 30.000 bodov. Náladu na trhu podporuje optimizmus, že čoskoro budú k dispozícii účinné vakcíny proti ochoreniu COVID-19, čo otvorí cestu k zotaveniu ekonomiky v budúcom roku. FOTO TASR/AP

A street sign is displayed at the New York Stock Exchange in New York, Monday, Nov.
Neprehliadnite

Top udalosti vo financiách: Optimizmus na trhoch ženie investorov smerom k bubline

Pozor na inflačné tlaky

W. Buffett, ktorý je nálepkovaný aj pre svoj vysoký vek (90 rokov) a dlhodobú prítomnosť na akciových trhoch ako veštec z Omahy, sa po ohlásení výsledkov svojej firmy nezdržal tradičných komentárov súčasnej situácie na finančných trhoch. Povedal, že je prekvapený ako rýchlo sa americká ekonomika otriasla z pandémie. Oživenie nazval „red hot“, čo je veľmi horúce. Naznačil tiež, že jeho firma čelí inflačným tlakom.

„Je to veľmi zaujímavé. My dvíhame ceny, ľudia dvíhajú ceny pre nás a všetko je to akceptované,“ dodal skúsený investor. Ľudia podľa neho majú vo vreckách veľa peňazí a sú ochotní platiť vyššie ceny. Jeho postrehy potvrdzujú aj inflačné očakávania investorov, ktoré sú na osem ročných maximách.

Zaujímavé postrehy o nafukovaní súčasných akciových trhoch mal na konci minulého týždňa aj miliardár a investor Leon Cooperman. „Trh čelí vyšším daniam, vyšším úrokom a ceny idú tiež hore. Máme tu bohato nadhodnotený trh. Takže som v ňom zaangažovaný, ale obzerám sa aj po možnosti exitu,“ povedal pre CNBC.

Šéf investičnej firmy Omega tiež naznačil, že finančný trh je už pred vrcholom a určite o rok bude na nižších pozíciách. „Toto sa neskončí dobre. Neviem kedy to skončí, ale zjavne sledujeme veci, ktoré naznačujú, že koniec je blízko,“ dodal.

Bohatý investor pridal aj komentár k inflačným predikciám. Kým americká centrálna banka Fed predpovedá, že zvýšená inflácia bude len prechodná, L. Cooperman si to nemyslí. „Jerome Powell bude prekvapený infláciou. Nebude pokojná ani prechodná. Fed bude musieť proti nej zasiahnuť do konca roka 2022,“ dodal.

Hazard s nálepkou SPAC firmy

Trhy od W. Buffeta už dlhšie očakávajú, že prezradí nejakú veľkú akvizíciu. Už dlhšie sedí na "hore hotovosti", v sume 145 miliárd dolárov, a váha s investovaním. Lenže aj teraz naznačil, že sa s investovaním nebude ponáhľať. Navyše poukázal na tvrdú konkurenciu na trhu v takzvaných SPAC firmách. To sú účelové spoločnosti založené len na budúce akvizičné ciele. Tieto schránkové firmy zvyčajne získajú rizikový cudzí kapitál a mali by ho minúť do dvoch rokov. Tento tlak W. Buffett kritizuje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa