Uplynulý týždeň sa na ropnom trhu niesol najmä v znamení poklesu ceny čierneho zlata. Najskôr išlo o reakciu na rast zásob ropy v USA, napriek ďalšiemu stupňovaniu krízy vo Venezuele a sprísneniu sankcií proti Iránu, čo zvýšilo neistotu na trhoch.

Zásoby ropy v Spojených štátoch, ktoré sú jej najväčším svetovým spotrebiteľom, sa podľa ropného inštitútu API v týždni do 26. apríla zvýšili o 6,8 milióna barelov na 466,4 milióna barelov. Navyše USA si zaknihovali nový rekord – produkcia ropy v USA dosiahla minulý týždeň rekordných 12,3 milióna barelov denne. To je nárast o približne dva milióny barelov denne za uplynulý rok.

Trhy pozorne sledovali aj dianie vo Venezuele, kde opozičný líder Juan Guaidó vyzval na povstanie proti prezidentovi Nicolásovi Madurovi. Mnohí pozorovatelia sa obávali, že by to mohlo viesť k eskalácii násilia a ďalšiemu narušeniu dodávok ropy z tejto krajiny. Povstanie však nakoniec skončilo neúspechom.

Situácia na trhu s ropou je však napätá po tom, ako vypršali výnimky zo sankcií USA proti Iránu a pokračujúce obmedzenie ťažby v členských štátoch Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

Trump to zaklincoval

Celý

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa