Domácnosti, ktoré využili odklad splátok, začínajú strácať optimizmus. Ich očakávania smerom do budúcnosti sa výrazne zhoršujú. Ukázal to v poradí piaty prieskum NBS medzi domácnosťami.

Prieskum sa uskutočnil medzi 18. novembrom a 26. novembrom, teda v čase, keď ekonomika už naplno pociťovala nástup druhej vlny pandémie ochorenia Covid-19. Zúčastnilo sa na ňom celkovo 1 007 domácností. NBS iniciuje prieskumy medzi domácnosťami, aby mala lepší prehľad o stave, v akom sa nachádzajú. Odklad splátok totiž spôsobuje, že banky majú slabší kontakt so svojimi klientmi.

Viac ľudí sa bojí o budúcnosť

Medzi domácnosťami s odkladom splátok vzrástol podiel pesimistických očakávaní zo 4,2 percenta na 8,4 percenta. Ďalších približne päť percent z nich si nie je istých, čo od budúceho roka očakávať. „Toto zhoršenie očakávaní, ako aj nárast neistoty medzi domácnosťami pravdepodobne súvisí so zhoršovaním epidemickej situácie,“ upozorňujú analytici úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS), ktorých zastrešuje NBS.

Pozitívnejšou správou je, že podiel domácností, ktoré čerpali odklad splátok úverov a po jeho vypršaní budú mať problémy ich splácať, sa nezvyšuje a ostáva na úrovni 0,7 percenta. Tento podiel sa drží na relatívne nízkej úrovni, preto zatiaľ nie je dôvod odklad splátok predlžovať.

Nesporíte na starobu? Počítajte s prudkým poklesom životného štandardu
Neprehliadnite

Nesporíte na starobu? Počítajte s prudkým poklesom životného štandardu

Pre každý úver je možné požiadať o odklad splátok iba raz. Všeobecné odporúčanie navyše znie nepredlžovať zbytočne odklad splátok. Ten totiž úver predražuje, keďže aj počas trvania moratória sa naďalej úročí. Po obnovení splácania budú splátky o niečo vyššie ako pred ním.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa