„Musia tak však urobiť najneskôr 30. júna. Ak tak neurobia v tomto termíne, výnimku si budú môcť uplatniť až od ďalšieho mesiaca,“ upozorňuje Michaela Putecová, riaditeľka odboru metodiky dôchodkového poistenia Sociálnej poisťovne (SP).

Ak penzista oznámi zamestnávateľovi uplatňovanie výnimky pri trvajúcej dohode neskôr, napríklad 10. júla, odvodová úľava bude platiť až od 1. augusta.

Ukončenie uplatňovania výnimky nastane od prvého dňa mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom bolo ukončenie uplatňovania práva zamestnávateľovi oznámené.

Dohodár - dôchodca, ktorý si chce výnimku uplatniť, musí o tom informovať svojho zamestnávateľa na tlačive Oznámenie a čestné vyhlásenie. Ak dohoda vznikne 1. júla, aby výnimka trvala už v júli, je potrebné si ju uplatniť najneskôr v ten istý deň.

Kto má nárok na výnimku

V máji tohto roku popri poberaní dôchodku pracovalo 244 412 starobných a invalidných dôchodcov, predčasným starobným dôchodcom to platný zákon ešte neumožňoval a tým z nich, ktorí začali popri predčasnom dôchodku pracovať, je Sociálna poisťovňa do 1. júla povinná zastaviť výplatu dôchodku. V máji tak urobila v 69 prípadoch. Predčasný starobný dôchodok pritom v tomto mesiaci vyplatila 16 733 poberateľom.

Výnimku si môžu uplatniť dohodári-dôchodcovia s 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa