Financovanie vlastného bývania úverom z banky sa vplyvom krízy komplikuje. Banky postupne sprísňujú rôznymi spôsobmi poskytovanie úverov, keďže musia v kríze postupovať opatrne.

Napríklad UniCredit Bank v máji pristúpila k tomu, že novým klientom poskytne úver maximálne vo výške šesťdesiat percent ceny nehnuteľnosti, teda parameter LTV nie je vyšší ako 60 percent. Pravidlá Národnej banky Slovenska (NBS) pritom umožňujú bežne poskytovať klientom úver vo výške až osemdesiatich percent hodnoty nehnuteľnosti.

Míňajte menej za veci
Neprehliadnite

Banka ponúka pandemický odklad splátok aj zadarmo. V špeciálnom prípade

Klienti, ktorí čerpajú úver na bývanie, teda musia uvažovať nad tým, ako nehnuteľnosť, o ktorú majú záujem, dofinancujú. Možností majú niekoľko; nie všetky sú rovnako výhodné, každá z nich má špecifiká.

Úver

Banka môže klientovi poskytnúť dodatočný spotrebiteľský úver. Môže ísť o úver, ktorého maximálna splatnosť je osem rokov a je v priemere drahší ako úver na bývanie, hoci je často zvýhodnený.

Z údajov NBS vyplýva, že ročná percentuálna miera nákladov (RPMN) nových spotrebiteľských úverov pre domácnosti bola v marci tohto roku 8,39 percenta. Pri úveroch na bývanie pre domácnosti to bolo 1,38 percenta. RPMN zohľadňuje aj okrem úrokovej sadzby aj poplatky spojené s úverom.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa