Veľká firma – veľké starosti, ale zaplačú aj malí živnostníci. Toto všetkých najbližšie čaká, aby štát predchádzal podvodom na dani z pridanej hodnoty. Vláda Eduarda Hegera im pred voľbami sľubovala svetlú budúcnosť v krajine, kde bude radosť podnikať a žiť.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Alibizmus vlády pri čerpaní péenky. Žiadna pandemická dávka, zrušia ju, vraj je nepotrebná

Dnes sú čoraz viac svedkami toho, že štát na nich hádže povinnosti, aby sami zaplnili medzeru v daňových únikoch a odhalili nekalú činnosť, ktorá štát oberá o milióny eur ročne. Najnovšie budú denne overovať všetky faktúry, na ktoré majú zasielať úhrady svojim obchodným partnerom. Malí i veľkí, bez rozdielu, či už s jednou faktúrou mesačne, alebo hoci stovkami. Oni budú tí, ktorí majú vyhrať boj proti podvodom, na ktoré štát jednoducho nestačí.

Milan Krajniak Zákonník práce nateraz meniťnebude, štát má iné možnosti, ktoré treba využiť.
Neprehliadnite

Pre očkovaných i neočkovaných v práci chystá Krajniak novinky. Riadiace páky však firmám nedá

Už len štyri týždne majú platitelia DPH na to, aby oznámili správcovi dane každý vlastný slovenský aj zahraničný bankový účet. Urobia tak cez osobitný elektronický formulár (§ 33 daňového poriadku), ktorý bude predvyplnený údajmi, pričom tam doplnia prípadné ďalšie účty používané v zahraničí. Novela bola dňa 27. októbra 2021 finálne schválená v parlamente.

Richard Sulík, Igor Matovič
Neprehliadnite

Kilečko sem, kilečko tam. Dépeháčkari budú špehúni, byrokratické peklo hodil štát na nich

O tom, ako bude takýto formulár vyzerať, zatiaľ nikto nič nevie. Finančná správa (FS SR) k tomu neuviedla žiadne bližšie informácie. Podľa zistení TRENDU, predvyplnené tlačivo by malo byť k dispozícii v katalógu formulárov. A to nie je všetko.

Platitelia DPH si budú musieť pred úhradou faktúry overiť, či číslo bankového účtu, na ktoré idú realizovať platbu,  je evidované na portáli FS. Treba to robiť pravidelne a opakovane pred každou jednou platbou. Zásadne to zmení doterajšie fungovanie všetkých dépeháčkorov.

Vyššie náklady nikoho neminú

Ako pre TREND hovorí Jaroslav Juriga, riaditeľ Slovenskej živnostenskej komory, uvedené opatrenia budú pre malých podnikateľov nadmernou administratívnou záťažou.

Reprotofografia z publikácie Česko-slovenská spartakiáda 1985.
Neprehliadnite

Bankové účty idú na web. Všetci platitelia DPH si zacvičia spartakiádu, štát im podkúril

„Štát si od nás opäť pýta informácie, ktorými už disponuje. Na jednej strane vláda predstavuje a schvaľuje kilečko za kilečkom, ale z druhej strany sa objavujú stále nové povinnosti,“ objasňuje. Živnostníci pritom očakávali, že FS si preverí nahlásené bankové účty priamo z jednotlivých bánk sama, prípadne ich má vo svojich záznamoch. Len v tom treba urobiť poriadok.

Od roku 2020 pritom bola zrušená povinnosť firiem nahlasovať pri registrácii na daňovom úrade čísla účtov, ktoré používajú na podnikanie, rovnako nemuseli uvádzať ani žiadne zmeny. Nahlasujú ich priamo bankové inštitúcie pri každom zriadení, zmene či zrušení podnikateľského účtu.

Na snímke minister financií Igor Matovič (OĽaNO) prichádza na 33. rokovanie vlády SR 29. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Veľké prebudenie pri e-faktúrach. Matovič odsleduje každého, ohlásil však obrovské zmeny

„Overovanie pred platbami bude zdĺhavé, zvýši sa počet úkonov a zaťaží účtovné oddelenia a účtovníkov, ktorí si svoje náklady prenesú na klientov, teda aj na živnostníkov. To znamená ďalšie zvýšenie nákladov na biznis,“ konštatuje J. Juriga. Slovensko má podľa neho jednu z najvyšších DPH z okolitých štátov, navyše v tomto smere nebola poskytnutá akákoľvek pomoc počas koronakrízy.

Pomoc štátu len ako sci-fi

Podobne problematicky vníma nové povinnosti aj Martin Hošták, tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ). Nová oznamovacia povinnosť je navyše podľa neho v rozpore s programovým vyhlásením vlády v kapitole Zlepšenie podnikateľského prostredia.

„Vláda sa zaviazala vytvárať priaznivé podmienky, s jednoduchými zákonmi a nízkym administratívnym i regulačným zaťažením pre všetkých,“ objasňuje M. Hošták pre TREND. Požadované informácie by pritom mohli daniari získať z plánovaného centrálneho registra účtov.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas rokovania 29. schôdze vlády SR 8. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Koniec papierových faktúr, firmy musia otočiť. Odhalia dáta štátu, zožerie im to čas i náklady

Mnohé podniky pritom majú desiatky až stovky faktúr denne, ktoré budú musieť pred každou úhradou preverovať na webe daniarov. A to je logicky povedané – nepredstaviteľné.

Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD) pre TREND potvrdil, že štandardne dávali návrhy v rámci medzirezortného pripomienkového konania k novele daňového poriadku.

„Povinnosť oznámiť správcovi dane každý vlastný bankový účet a úprava inštitútu ručenia za DPH boli oblasti, ku ktorým sme mali zásadné pripomienky,“ dodáva A. Lasz. Nová záťaž nie je pritom nijakým iným opatrením štátu kompenzovaná.

Opatrenie síce prináša podnikateľom, platcom DPH, počiatočnú administratívnu záťaž, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ SR)  slovami hovorkyne Miriam Filovej však verí, že sa naplní cieľ účinnejšieho boja proti daňovým podvodom. 

„Očakávame, že softvérové firmy zamerané na účtovníctvo zapracujú tieto novinky do svojich programov tak, aby podnikatelia nemuseli manuálne overovať, či jednotlivé čísla bankových účtov, na ktoré idú realizovať platbu, sú evidované na portáli FS. Inak by hrozilo, že väčšie firmy, ktoré majú desiatky, či stovky faktúr budú mať výrazne zvýšenú administratívnu záťaž," dodáva M. Filová pre TREND. 

Nemožné, tvrdia veľké firmy

Zásadnú pripomienku v APZD sme mali aj k novému dôvodu ručenia za daň odberateľom, a to v prípade, ak odberateľ platí za plnenie na iný bankový účet, ako je bankový účet dodávateľa. Ten bude zverejnený v deň platby v zozname bankových účtov na webovom sídle FS.

Podnikatelia si budú musieť zaobstarávať dôkazy o účte dodávateľa zosnímaním obrazovky webu FS SR s daným účtom v daný deň. Budú totiž musieť počas daňovej kontroly preukázať, že uhradili platbu na správny účet.

Na snímke premiér SR Eduard Heger (OĽaNO) prichádza na rokovanie 27. schôdze vlády SR 25. augusta 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Koalícia si pomýlila svoju rolu. Firmy nie sú „dojná krava“, vedia si ustrážiť kompetencie

„Manuálne overovanie účtov v registri účtov na dennej báze môže byť podľa nás vo väčších spoločnostiach fyzicky takmer nemožné. Zároveň toto opatrenie znamená zvýšené náklady na úpravu informačných systémov, aby sa zabezpečila kontrola čísel bankových účtov, na ktoré budú vykonané platby,“ dodáva A. Lasz.

Úplná zmena systému práce

Dá sa toto preverovanie účtov cez daniarov kapacitne zvládnuť v stredných a veľkých firmách? Marek Polic, garant ekonomických programov Kros predpokladá, že väčšina softvérov bude automaticky kontrolovať čísla účtov. Samozrejme, bude potrebná súčinnosť FS SR so všetkými softvérovými firmami. Tie však zatiaľ o takejto spolupráci nič nevedia.

„Tak či tak, veľa firiem neeviduje prijaté faktúry v reálnom čase rovno do systému, ale úhrady robia. To znamená pre ne dve možnosti– buď im pribudne ďalšia povinnosť, ktorá ich bude spomaľovať či otravovať, prípadne budú musieť zmeniť systém práce a využiť softvér na automatickú kontrolu. Ale opakujem bude to pre nich znamenať zmenu postupov, na ktoré boli zvyknuté,“ dodáva M. Polic pre TREND.

TREND: PETER KULICH
Neprehliadnite

Maďarský model e-faktúr zostal. Megalomanské plány musí vystriedať realita

Ak by si mal podnikateľ overovať manuálne a naozaj poctivo pred každou platbou čísla účtov na faktúrach, bude to naozaj veľká záťaž pre firmy, pridáva svoj názor Branislav Šimo, spoluzakladateľ portálu SuperFaktúra.

„V 21. storočí je na mieste očakávať, že FS sprístupní jednoduché aplikácie (API), kde fakturačná služba bude môcť na pozadí poslať požiadavku na overenie účtov. V odpovedi následne dostane informáciu, či daný účet je alebo nie je zaregistrovaný. Tak by sa všetko dialo automaticky,“ zamýšľa sa B. Šimo.

Zároveň by fakturačná služba mohla túto odpoveď archivovať, pre prípad budúceho dokazovania. Administratívna záťaž by sa takto minimalizovala. V zákone som však nenašiel povinnosť ukladajúcu FS takéto niečo umožniť, spresňuje spoluzakladateľ portálu SuperFaktúra.

Bezradný štát reční o kompromisoch

Novela zákona o DPH je z pohľadu rezortu financií potrebná, konštatuje pre TREND hovorkyňa ministerstva Michaela Lovásová. Finančná správa je podľa nej bezradná a štátny rozpočet prichádza o peniaze.

„FS SR totiž neeviduje u približne 10-tisíc platiteľov DPH oznámený žiadny bankový účet. Títo majú evidované nedoplatky na úrovni viac ako 33 miliónov eur. Navyše, často si nechávajú hradiť protihodnotu na bankové účty iným osobám,“ spresňuje.

Paradoxom je, že rezort hospodárstva prišiel pred pár dňami s druhým tzv. podnikateľským kilečkom, ktorého cieľom je znižovať byrokratické prekážky pre firmy. Čo teda hovorí na takúto novinku? Vraj je všetko o kompromisoch.

Ako prezrádza pre TREND Katarína Matejková, hovorkyňa rezortu hospodárstva, snažia sa akékoľvek navýšenie záťaže pre biznis zachytiť už v pripomienkovom procese a eliminovať ich. „Zároveň sa nám podarilo viaceré záťaže zrušiť. Niekedy je to však aj o prijatí kompromisov, zvlášť, ak nový návrh, ktorý zvyšuje záťaž, má aj pozitívny vplyv, respektíve predchádza napríklad podvodom,“ uzatvorila hovorkyňa.