Len experiment alebo blízka realita? Štvordňový pracovný týždeň skúšajú vo viacerých štátoch sveta, aj Európa to prijala ako výzvu. Európska únia chce presadzovať jeho zavedenie, a to najmä pre sektory s nedostatkom pracovných síl.

V rozhovore pre portugalský server Lusa to ešte v máji tohto roka povedal eurokomisár pre zamestnanosť a sociálne práva Nicolas Schmit. „Myslím si, že je to niečo, čo sa postupne posúva dopredu, pretože nové generácie majú určitú víziu o rovnováhe medzi pracovným a osobným životom,“ uviedol. „Som tomu otvorený,“ dodal.

Otázok sa vynára mnoho, odpovedí je zatiaľ menej. Často sa napríklad  stáva, že firmy síce zavedú skrátený pracovný týždeň, ale objem odvedenej práce zostáva rovnaký. Takže to, čo sa predtým urobilo za päť dní, musia zamestnanci všetci zvládnuť za štyri. A nie všetkým sa takýto pracovný model pozdáva.

Zamestnávatelia sa v princípe zhodujú v tom, že lepším variantom by aj do budúcnosti bolo nechať nastavenia vhodnej pracovnej schémy na nich, bez zásahu štátnych orgánov. Aj vzhľadom na to, že vo výrobných či priemyselných podnikoch alebo službách je jednoducho produkcia závislá na odpracovanom čase.

TREND sa na tento pracovný experimentálny model pozrel bližšie v rámci vybraných krajín.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa