Daňových kontrol je o niečo menej, sú však cielenejšie. Počet nálezov v relatívnom pomere k frekvencii kontrol sa nezmenšuje. Taká je aktuálna situácia na Slovensku z pohľadu Finančnej správy (FS) SR a svedčia o tom aj štatistiky.

Vlani bolo na dani z pridanej hodnoty (DPH) vykonaných 5 380 kontrol, s nálezom skončilo 3 837 – teda 71,3 percenta. Šanca, že kontrolovaný subjekt obíde pri takejto daňovej kontrole bez nálezu, je teda menej ako tretinová. Rok predtým, v roku 2021, to bolo podobné, hoci samotných kontrol bolo viac – 5 900 a z nich s nálezom 4 164, čo je 70,6 percenta.

Na porovnanie, na druhom mieste v hľadáčiku kontrolórov sú s veľkým odstupom (takmer jedna ku piatim) kontroly dane z príjmov právnických osôb a za nimi kontroly dane z príjmov fyzických osôb.

Inak povedané, štát sa pri daňových kontrolách rozhodol postupovať cielene, čo prezident Finančnej správy SR Jiří Žežulka avizoval pre TREND už pred rokom. „Máme výborné analytické nástroje, sme schopní vytipovať rizikové či problémové transakcie. Verím, že v budúcnosti sa budeme zaoberať už len cielenými kontrolami,“ povedal vtedy.

Pokuty na mieste

Hoci celkový počet kontrol sa znížil, naopak, výrazne rástli počty miestnych zisťovaní pri jednotlivých daniach. Vlani ich bolo vykonaných 8 277, pričom 694 miestnych zisťovaní sa skončilo uložením pokút v celkovej sume 317-tisíc eur. V roku 2021 bolo vykonaných 6 673 miestnych zisťovaní, uložených bolo 366 pokút v celkovej výška 195-tisíc eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa