Žiadne paušálne výdavky, ani nezdaniteľné časti základu dane, dokonca ani 15-percentná nižšia daň z príjmu. Teda doterajšie daňové úľavy majú zrejme od budúceho roka zmiznúť. Zato na stole má byť 20-percentná daň pre fyzické i právnické osoby, vyššia daň z pridanej hodnoty i daň z nehnuteľností. Aj takéto novinky by sa mali možno objaviť v  daňovej reforme zvanej „veľký tresk“ chystanej pod vedením ministra financií Igora Matoviča.  

„Slovensko nevyhnutne potrebuje poctivú daňovo-odvodovú reformu, ktorá bude prorodinná, dramaticky zjednoduší systém a zabezpečí, aby všetky subjekty platiace dane mali pocit, že je fér,“ uviedol pre pár dňami pre médiá minister. Poctivých podnikateľov chce zaťažiť menej, ale len tých reálnych, nie ľudí, ktorí sa na nich hrajú.

Z týchto tvrdení i doteraz známych zámerov, je mnohé jasné – rezort financií začal ťaženie proti malým firmám a živnostníkom. A tí budú musieť hľadať východiská, ako prežiť. Bude to síce náročné, ale sú kroky, ktoré sa im môžu vyplatiť. TREND zisťoval viac.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa