Hneď začiatkom januára tohto roka začal rezort financií pod vedením Eduarda Hegera pripomínať, že treba myslieť na termín podávania daňových priznaní aj zaplatenia daní z príjmov, a to do 31. marca. Štátnu kasu treba opäť naplniť. Napriek tomu, že situácia je oveľa vážnejšia ako vlani, termín sa neposunul ani o deň.

„Daňovníci však majú možnosť odložiť si jeho podanie a zároveň aj zaplatenie dane o tri mesiace, a to bez udania dôvodu,“ zdôraznil pre médiá Pavol Kirinovič, hovorca rezortu financií. Odloženie treba písomne oznámiť daniarom, podnikatelia tak musia urobiť len elektronicky. Dobrovoľne elektronicky s finančnou správou však môže komunikovať ktokoľvek, kto si s ňou zriadi elektronickú komunikáciu.

Podľa Martiny Rybanskej, hovorkyne Finančného riaditeľstva SR, častou chybou pri podávaní priznaní k dani z príjmov fyzických osôb je napríklad nesprávne uplatnenie nezdaniteľných častí, nevyplnené rodné čísla detí, ak si rodičia uplatňujú daňový bonus, či nevyznačenie, že daňovník je poberateľom starobného dôchodku.

„Daňovníci tiež často nevyznačia, či podávajú riadne, opravné alebo dodatočné daňové priznanie, prípadne ho podávajú na neplatnom tlačive. Neraz nie sú k daňovým priznania priložené všetky potrebné prílohy,“ dodáva pre TREND hovorkyňa. Existujú však rôzne skupiny daňovníkov, pre ktorých je podanie priznania výhodné. Štát im často odvedené dane vráti.

Zamestnanci

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa