Živnostníci si môžu svoje príjmy za minulý rok znížiť o 60 percent, aj keď žiadne výdavky nemali, ale podnikali. Výhodou pre nich je, že práve z tejto sumy na rozdiel od zamestnancov dane platiť nemusia, čo im poskytuje legálnu daňovú výhodu.

Najvýraznejšie šetria tí, ktorí využijú maximálne paušálne výdavky v sume 20-tisíc eur, ak ich ročný príjem nepresiahne 33 333 eur. Nie je to obmedzené počtom mesiacov podnikania, teda aj keď niekto zarobil vlani tisíce v krátkom období, môže ich využiť do absolútneho maxima.

Na čo treba pamätať v praxi

Samostatne zárobkovo činná osoba (živnostník) podáva Finančnej správe tlačivo k dani z príjmov za rok 2020 – typ B, výlučne elektronicky. 

„Tá má zapracované vo svojich aplikáciách rôzne druhy kontrol, ktoré dokážu upozorniť na možné nedostatky v podávanom priznaní. Správnosť niektorých údajov však nevie identifikovať, preto by si mal podnikateľ daňové priznanie pred odoslaním skontrolovať,“ hovorí pre TREND Marek Polic, garant ekonomických programov spoločnosti Kros.

Na snímke minister financií SR Eduard Heger. FOTO TASR -  Martin Baumann
Neprehliadnite

Eduard Heger odpískal daňovú reformu obrátenú naruby. Bude úplne iná, ako sa čakalo

Za zdaňovacie obdobie roku 2020 je vydané nové tlačivo s označením DPFOBv20. Živnostníci sa musia pri jeho spracovávaní rozhodnúť, či sa im oplatí uplatniť si skôr paušál alebo skutočné výdavky, čo nebýva vždy jednoduché.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa