Viac ako tridsať rokov podnikali na českom trhu, teraz ich čaká bankrot. Mnohých spotrebiteľov prekvapilo, že sieť predajní okuliarov Eiffel Optic v Česku skrachovala a podala na seba konkurzný návrh, keďže má dlhy v prepočte 3,6 milióna eur. Zatvorí tam 26 predajní a prepustí zhruba 150 ľudí. V insolvenčnom návrhu priznala, že už nemá financie ani na februárové výplaty zamestnancov.

Dôvody krachu sú zrejmé. Vysoké náklady, nízke príjmy, zatváranie prevádzok počas pandémie. Majiteľ Eyüp Pekergin vlastní aj slovenskú pobočku s 21 prevádzkami po celej krajine a ich osud je zatiaľ nejasný. Finančné dáta spoločnosti nie sú dobré.

Kríz mali v minulosti viac

Českú Eiffel Optic založil v roku 1991 podnikateľ Eyüp Pekergin, pôvodom z Turecka. V súčasnosti pôsobí ako predseda predstavenstva. Jeho rodičia mali lekáreň a spolu s ňou aj optiku. Na každej pobočke mali už v začiatkoch biznisu k dispozícii vyše tritisíc odlišných modelov dioptrických či slnečných okuliarov a neustále sa rozširovali.

Podnikateľských kríz však bolo viac, potvrdil E. Pekergin už v roku 2016 pre český denik.cz. „Kríza postihla našu firmu v roku 2008, rovnako ako celý svet. Krízou sme si prešli aj v rokoch 2011 až 2014. Naopak, asi najväčší rast sme zaznamenali v rokoch 2004 až 2007,“ spresnil. Priznal, že niekoľko rokov sa bránil vstúpiť do sveta zliav, ale bohužiaľ, trh, doba aj konkurencia ich neskôr prinútili ísť týmto smerom. V niektorých predajniach ponúkali expres servis, kedy boli schopní zhotoviť dioptrické okuliare na počkanie hodiny. Zabezpečovali aj kompletný servis pre klientov vrátane merania zraku.

Za začiatok svojho pádu firma označila koronavírusové lockdowny, počas ktorých uzavrela stratové predajne, uvádza portál seznam.cz. Do neriešiteľnej situácie dostal firmu pokles maloobchodného predaja v roku 2022, spôsobený poklesom trhovej sily zákazníkov a strmé navyšovanie prevádzkových nákladov, najmä energií, nájmov a miezd.   

Na Slovensku tiež s dlhmi

Firma v konkurznom návrhu spred pár dní uviedla, že ešte na konci roku 2019 bola jej situácia stabilná. Dosahovala tržby zhruba 363 miliónov CZK (15,3 mil. eur) a jej prevádzkový výsledok dosiahol 7,9 milióna CZK (330-tis. Eur). O rok neskôr však  prevádzkový výsledok klesol v prepočte na trištvrte milióna eur a v rokoch 2021 a 2020 pokračoval rovnakým smerom. Tržby klesli na úroveň 115 miliónov CZK (necelých päť miliónov eur) a podľa firmy nie je predpoklad, že sa v blízkej dobe zvýšia.

Majiteľ Eyüp Pekergin vlastní aj slovenskú pobočku s 21 prevádzkami. Na tuzemskom trhu podľa informácií TRENDU podniká viac ako 14 rokov. Pobočky zväčša sídlia vo veľkých nákupných centrách. „Eiffel Optic SK je samostatný právny subjekt a koná samostatne. K príčinám krachu českej spoločnosti Eiffel Optic nie sme oprávnení sa vyjadrovať,“ uviedla pre tvnoviny.sk riaditeľka spoločnosti a súčasne členka predstavenstva Andrea Pekerginová. Na otázku, čo bude so slovenskými pobočkami, neodpovedala.

Podľa dát portálu Finstat.sk slovenská Eiffel Optic v roku 2021 zdvojnásobila stratu na 336-tisíc eur a tržby jej narástli o tri percentá na 2,8 mil. eur. V roku 2019, teda krátko pred pandémiou, pritom ešte vykazovala zisk 25-tisíc eur. Celková zadlženosť firmy je 120 percent. Aktuálne Finančná správa eviduje daňový nedoplatok presahujúci 18-tisíc eur a Sociálna poisťovňa rovnako takmer 18-tisíc eur.

Krachov biznisu môže pribúdať

Ukončenie biznisu rôznych typov predajní bolo u českých susedov v poslednom období viac. Podobne dopadol napríklad aj rakúsky reťazec so športovými potrebami Hervis, kde 16 pobočiek s predajnou plochou 200 až 2500 metrov štvorcových ešte vlani prevzal konkurenčný Intersport a zostávajúce predajne uzatvoril. Zamestnával okolo 200 ľudí a fungoval od roku 2002.

Dve reštaurácie nemeckej siete Nordsee, zamerané na rybie pokrmy, skončili vlani v lete. Ich prevádzkovateľ, spoločnosť Master Mariner, dostal výpoveď z nájmu v pražských obchodných centrách Palladium a Nový Smíchov. Dôvodom bola neschopnosť firmy platiť svoje záväzky. Zanechala dlhy 40 miliónov Kč a skončila v insolvencii.  Podobne dopadol aj rakúsky reťazec so športovými potrebami Hervis, kde 16 pobočiek v Česku prevzal konkurenčný Intersport a zostávajúce siete uzatvoril.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa