Na začiatku nás malo očkovanie proti covidu-19 vrátiť k normálnemu životu. A vrátiť slobodu, na ktorú sa tak často odvolávali rôzne vlády štátov Európskej únie v snahe zvýšiť zaočkovanosť.

Terasy reštaurácií bratislavského Starého mesta okolo dvadsiatej hodiny, od kedy platí štátom nariadený zákaz vychádzania.
Neprehliadnite

Slovensko v covidovom pekle opäť zavádza lockdown. Podľa WHO je celá Európa epicentrom nákazy

Vírus však stále nie je na uzde a zdá sa, že ani nebude. Izrael je už v piatej vlne pandémie, viaceré krajiny EÚ sú vo štvrtej, o čom informujú svetové spravodajské agentúry.  

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO). FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Zmena platov podľa Matoviča. Bonusy nevykryjú, o čo štát ľudí pripraví, bohatší si prilepšia

Začínajú opäť žiť tak, ako v čase najhoršej fázy pandémie – teda v lockdowne. Prvá lavína sa už spustila v Holandsku, Rakúsku či Dánsku.  

Vladimír Lengvarský Ján Mikas
Neprehliadnite

Vláda zavádza režim tvrdej ruky. Hlavný hygienik bude opäť diktovať scenáre, pocítia to mnohí

Rapídny nárast prípadov koronavírusu núti napríklad Holanďanov, Lotyšanov či Rakúšanov zmeniť stratégiu. Napriek vysokej zaočkovanosti nové čísla denných prírastkov stúpajú.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Neprehliadnite

Európski politici otočili. Likvidačné pokuty pre neočkovaných, povinná vakcína a výhody v lufte

Niektoré opatrenia, napríklad obmedzenie nočného vychádzania v Rakúsku, má platiť aj na očkovaných.

Zdravotnú starostlivosť to vraj neohrozí.
Neprehliadnite

Vláda omieľa povinné očkovanie a Rakúsko jej hrá do kariet. Problém je však inde

Poľské ministerstvo zdravotnictva 17. novembra  informovalo o 24 239 novo infikovaných a maďarský vládny web koronavirus.gov.hu ​​​​o 10 265 prípadoch. 

Heger si za reformou nemocníc stojí, Lengvarský by sa podľa neho nemal vzdávať.
Neprehliadnite

Zabudnite na tretiu vlnu covidu, budú ďalšie. Údiv očkovacích premiantov, Izrael ukázal trendy

Slovensko napokon tiež pristúpilo na celoslovenský lockdown, plná zaočkovanosť je u nás zhruba na 43 percentách, teda dosahuje polovičné hodnoty iných krajín EÚ.

Lockdown bude aj na Slovensku

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský už14. novembra v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike nevylúčil, že v nasledujúcom období by mohli byť prijaté lokálne lockdowny. O štyri dni neskôr to už je realita, o čom rozhodla vláda Eduarda Hegera. Lokálne lockdowny nebudú, ale jeden celoplošný. 

Heger si za reformou nemocníc stojí, Lengvarský by sa podľa neho nemal vzdávať.
Neprehliadnite

Zabudnite na tretiu vlnu covidu, budú ďalšie. Údiv očkovacích premiantov, Izrael ukázal trendy

Vláda zavádza tzv. lockdown pre nezaočkovaných, a to od 22. novembra. Nový covid automat výrazne sprísňuje opatrenia pre nezaočkovaných v červenej, bordovej a čiernej farbe, teda momentálne vo všetkých okresoch.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Zbabrané kupčenie nápadov v koalícii. Trhovníci vo vedení štátu, odpustky budú drahé

Hromadné podujatia budú podľa neho len pre zaočkovaných, no sprísni sa režim. Nezaočkovaní budú môcť chodiť do tzv. esenciálnych obchodov, nebudú môcť chodiť do nákupných centier či reštaurácií. Testovanie v štátnych MOM-kách už čoskoro nebude, odkazuje minister zdravotníctva podľa televízie TA3.

Ešte 12. novembra vláda Eduarda Hegera schválila predlohu novely zákona, podľa ktorej môžu úrady nariadiť firmám a iným podnikateľom, aby vstup zamestnancov či zákazníkov do prevádzok podmienili covid passom. Ľudia sa môžu pripraviť na väčšie kontroly a pokuty. Prezidentka ju následne podpísala a tá vstúpila do platnosti.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Alibizmus vlády pri čerpaní péenky. Žiadna pandemická dávka, zrušia ju, vraj je nepotrebná

Ako sú na tom Slováci s myšlienkou na plošný lockdown či regionálne obmedzenia? S plošným lockdownom v tomto čase by u nás súhlasila iba viac ako štvrtina zaočkovaných respondentov (38,1 %), ukázal prieskum Ako sa máte, Slovensko? Ten realizovala začiatkom októbra prieskumná spoločnosť MNFORCE a Sociologický ústav SAV.

Medzi tými, ktorí sa nechcú dať zaočkovať, je až 65,4 percenta nesúhlasiacich s plošným lockdownom a iba 14,4 percenta súhlasiacich. Zaujímavým zistením však je, že možnosť plošného lockdownu v prípade zhoršenej situácie podporujú výrazne viac zaočkovaní ako nezaočkovaní respondenti, doplnil Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV.

Zhoršenie zažívajú mnohé krajiny

Mnohé európske štáty za posledné dni hlásia rekordne veľa prípadov a postupne pristupujú k čiastočným či úplným lockdownom. Problémom sú najmä hospitalizácie pacientov v nemocniciach a odkladanie iných zdravotných zákrokov.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie 14. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Žiadna reforma daní, revolúcia. Hra Matoviča na city rodín graduje, čaká sa, kto ju zaplatí

Každá krajina má špecifickú nielen zaočkovanosť, ale aj iné parametre, napríklad, nakoľko je premorená, aké sú tam opatrenia, ako ich ľudia dodržiavajú, či aká je kvalita zdravotníctva.

Podľa Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) niektoré krajiny, vrátane Írska (75 %), Malty (82 %), Portugalska (86,4 %) a Dánska (75,8 %), dosiahli takmer univerzálnu plnú zaočkovanosť – okolo 90 percent. Na druhej strane tabuľky je Rumunsko (30,7 %) a Bulharsko (23,3 %).

V desiatich krajinách Európskej únie je momentálne „veľmi vysoko znepokojivá“ epidemická situácia. Uviedlo to 12. novembra Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) s tým, že situácia sa zhoršuje v celej Európe. ECDC aktualizuje zoznam z epidemiologického hľadiska rizikových krajín na týždennej báze.

Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Keby bolo keby. Vláda odpískala nové covid pravidlá, čierne zóny prežijú, ak ich štát nepochová

Do najrizikovejšej kategórie sa aktuálne zaradilo Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Česko, Estónsko, Grécko, Maďarsko, Holandsko, Poľsko a Slovinsko, píše agentúra AFP. Nemecko sa ocitlo na zozname krajín s druhou najhoršou, „veľmi znepokojivou“ situáciou, rovnako ako napríklad aj Slovensko a Rakúsko.

TREND zo správ svetových agentúr zosumarizoval situáciu z pohľadu jednotlivých krajín, ktoré sa boria so sprísnením opatrení a zvolili čiastočné či úplne lockdowny. Pozrite si ich nižšie vo fotostory.