Centrá má budovať novozaložená akciová spoločnosť ewia. Firma má viacerých majiteľov, z ktorých najvýznamnejšími sú traja lídri Wood & Company: Ľubomír Šoltýs, Vladimír Jaroš a Jan Sýkora.

Spoločnosť ewia chce spomínaných 600 miliónov eur investovať do piatich Centier cirkulárnej ekonomiky. Podľa svojej tlačovej správy sa inšpirovala príkladmi zo západnej Európy. Tam sa spaľuje oveľa viac odpadu ako na Slovensku, kde dominuje lacné, no škodlivé skládkovanie.

Energetické zhodnotenie je podľa ministerstva životného prostredia druhou najhoršou metódou nakladania s odpadmi. Najlepšie je odpad netvoriť vôbec, druhou najlepšou možnosťou je recyklácia.

Firma ewia chce polovicu odpadu, ktorý príde do odpadového centra, poslať naspäť do obehu ako druhotné suroviny. Druhá polovica sa má energeticky zhodnotiť, teda spáliť na výrobu elektriny a tepla.

„Centrum sme z pohľadu spracovateľskej kapacity projektovali pre väčšie regióny so spádovou oblasťou 200- až 300-tisíc obyvateľov. Ako vhodné lokality prichádzajú do úvahy regióny Trnavy, Nitry, Banskej Bystrice, Trenčína, Žiliny či Martina,” uvádza v tlačovej správe generálny riaditeľ ewia Marián Christenko.

Citliví na spaľovne

Triedenie a spracovanie druhotných surovín nie je investične príliš náročné. Nakoľko však takéto suroviny nemajú významný odbyt, málokomu sa do tohto segmentu chce ísť.

Z tohto dôvodu sa preto dá predpokladať, že druhotné spracovanie má v celom projekte len vedľajší význam. Podstatou pripravovaných centier by malo byť spaľovanie odpadu na výrobu elektriny a tepla. Firma ewia sa vo svojej prezentácii vyhýba slovu spaľovňa, lebo ľudia naň reagujú citlivo.

Keď sa niekto v minulosti pokúsil o výstavbu spaľovne,

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa