Firma Ant Group má smelé plány. Už roky pracuje na svojich technológiách a finančných produktoch usilovne ako mravec a teraz jej biznis vyrástol do rozmerov veľkého mraveniska. Aj preto sa odhodlala v novembri vstúpiť na dve veľké čínske burzy v Hongkongu a Šanghaji naraz.

Spoločnosť plánuje emitovať 1,67 miliardy nových akcií, čo je asi 11 percent z celkového počtu. Podľa odhadov by od investorov cez verejnú ponuku akcií (IPO) mohla získať až 34,5 miliardy dolárov. Ak by sa jej to podarilo, hodnota IPO by prekonala doterajší rekord ropnej firmy Saudi Aramco, ktorá vlani získala na finančných trhoch vyše 29 miliárd dolárov.

Celková hodnota Ant Group v rámci IPO sa môže vyšplhať až na viac ako 313 miliárd dolárov. To je viac, ako hodnota veľkých amerických bánk vrátane Goldman Sachs a Wells Fargo. Očakáva sa, že v Hongkongu sa obchodovanie s akciami firmy spustí 5. novembra. 

Ant Group Headquarters In Hangzhou
Neprehliadnite

Rekordné IPO, čínsky fintech gigant Ant Group môže získať desiatky miliárd eur

Veľký mravec

Aby sme si vedeli predstaviť aká veľká je táto čínska finančno-technologická firma, ponúkame niekoľko čísel. Pred dvoma rokmi Ant Group spracovala viac platieb ročne ako americký platobný gigant MasterCard. Spoločnosť kontroluje najväčší peňažný fond na svete a pôžičky poskytuje desiatkam miliónov zákazníkom. Jej online platobná platforma Alipay spracovala viac ako osem biliónov transakcií ročne, čo je asi dvakrát hodnota nemeckého HDP, uvádza Wall Street Journal.

Ant Group je fintech divíziou veľkého čínskeho online predajcu Alibaba. Ten vlastní vo firme stále 33-percentný podiel. V Číne poskytuje napríklad online platby, sporiace produkty, pôžičky, ale aj poistenie. Je to v podstate finančný hub, ktorý dokáže zbierať cez rôzne produkty veľa klientov. Jej najväčším konkurentom na čínskom trhu je holding Tencent, ktorý má svoju veľmi populárnu platobnú aplikáciu WePay.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa