Hlavnou udalosťou minulého týždňa bola štvrtková konferencia Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá zatienila aj nepriaznivé dáta z amerického trhu práce. Ešte pred jej začiatkom začala cena zlata prudko stúpať.

Analytikov však potom prekvapilo, keď ECB ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na úrovni 0,75 percenta. Trh totiž očakával jej zníženie. Šéf ECB Mario Draghi následne vyhlásil, že zníženie sadzieb by nemalo žiadny efekt. Ďalej sa venoval najmä nákupu dlhopisov pričom zdôraznil, že ECB bude plne znášať následky defaultu krajiny, ktorej dlhopisy bude vlastniť. Pripomenul, že skupovanie dlhopisov sa môže týkať aj krajín, ktoré už o pomoc požiadali. ECB tak oficiálne začala monetizovať európsky dlh, čo z dlhodobého hľadiska musí mať na spoločnú menu negatívny vplyv.

Miera nezamestnanosti v USA klesla na 8,1 percenta, čo zvýšilo pravdepodobnosť nového kola monetárnych stimulov od Fedu. Vzápätí akciové trhy zaznamenali nevídaný rast a nasledovalo ich aj zlato. Drahý kov sa dostal na úroveň 1 745 dolárov za uncu, kde bol naposledy vo februári.

Meď potiahli správy z Číny

Výsledky ECB a údaje o trhu práce v USA mali vplyv aj na ceny ropy, ktoré začali rásť. Po dlhšom čase sa však na trhoch objavil optimizmus medzi obchodníkmi v súvislosti s meďou, ktorej spotreba sa považuje za pomerne spoľahlivý indikátor vývoja ekonomiky. Cena červeného kovu sa vyšplhala na jedenásťmesačné maximum po povzbudivých správach z Číny. Kým ECB oznámila program neobmedzeného nákupu štátnych dlhopisov so splatnosťou jeden až tri roky, Čína chce podporiť ekonomický rast v krajine investíciami a postaviť 2-tisíc kilometrov ciest.

Program na rozvoj infraštruktúry v hodnote niekoľkých miliárd dolárov by tak mohol zlepšiť dopyt po priemyselných kovoch a znížiť ich súčasné zásoby. Práve na čínske oznámenia čakal sektor priemyselných kovov ako na spasenie. Čína spotrebúva celosvetovo až 40 percent medi (Európa 18 percent, Severná Amerika 11 percent). Analytici oslovení agentúrou Bloombreg prevažne očakávali, že cena medi tento týždeň pôjde nahor. Pokles očakávala približne štvrtina opýtaných. Záujem o komoditu prejavili aj hedžové fondy po tom, čo zásoby monitorované na London Metal Exchange (LME) klesli na najnižšiu úroveň za štyri roky. Tona kovu sa na LME v pondelok obchodovala za 8054,50 dolára, čo je najviac od mája.

Čína bude potrebovať meď

Zdroj: SITA / AP

Dôvera v komodity sa obnovuje

Neposilňuje sa len meď. Investori sa opäť uchyľujú ku komoditám ako celku. Podľa údajov Commodity Futures Trading Commission sa čistá nákupná pozícia špekulantov v 18 futures a opčných kontraktoch na komodity obchodovaných v USA zvýšila v týždni končiacom 4. septembra o 2,3 percenta na 1,33 milióna kontraktov.

Hedžové fondy a ďalší investori nakupujú predovšetkým drahé kovy. Čistá nákupná pozícia vzrástla v prípade zlata o takmer 10 percent na šesťmesačné maximum 144 775 kontraktov. U platiny nastalo zvýšenie pozície o deväť percent na 21 885 kontraktov. O 57 percent poskočila čistá nákupná pozícia v prípade kakaa. Hitom sa stáva aj striebro, ktorého cena minulý týždeň poskočila o 7,53 percenta.

Obilniny sú v očakávaní

Pozornosť obchodníkov na trhu s obilninami sa upiera k 12. septembru, kedy americké ministerstvo poľnohospodárstva zverejní svoje mesačné odhady svetovej ponuky a dopytu poľnohospodárskych plodín (WASDE report). Minulý týždeň sa najviac darilo sójovým bôbom, ktorých cena prekonala nový rekord , keď dosiahla 17,792 dolára za bušel. Podobný vývoj ako sójové bôby zaznamenala cena kukurice. Analytici Rabobank International napríklad očakávajú, že v sezóne 2012/13 sa dovoz kukurice do Číny zvýši na rekordných sedem miliónov ton z tohtoročných päť miliónov ton. Dôvodom je rýchlejší rast čínskej spotreby tejto komodity oproti produkcii.

Viac kukurice nakupuje krajina predovšetkým kvôli zväčšovaniu stáda hospodárskych zvierat (to je v súčasnosti najväčšie na svete). Kukurica s dodávkou v decembri na Chicago Board of Trade stagnuje na úrovni 8,05 dolára za bušel.

Cena pšenice minulý týždeň po hektickom raste posledných týždňov zaznamenala trojtýždňové minimum po správach, že USA v exporte bude konkurovať Rusko. Obchodníci však nie sú presvedčení o tom, že Rusko bude kvôli suchu schopné tempo svojho exportu dlhodobo udržať.

 

Komodity na svetových burzách (stav k 10. septembru 2012, spotové ceny)

zatváracia úroveň

zmena za ostatných 12 mesiacov (percentá)

USD

EUR*

Brent (USD/b)

114,8

1,8

9,0

WTI (USD/b)

96,5

10,7

18,4

Zlato (USD/troy)

1 732,0

-6,5

0,1

Striebro (USD/troy)

33,6

-18,8

-13,1

Meď (USD/t)

8 055

-8,5

-2,0

Hliník (USD/t)

2 050

-12,1

-5,9

Nikel (USD/t)

16 718

-20,9

-15,3

Olovo (USD/t)

2 105

-14,9

-8,9

Zinok (USD/t)

1 989

-8,2

-1,8

Cín (USD/t)

20 603

-12,2

-5,9

*prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
Pozn.: stav k 10. septembru 2012, spotové ceny; ceny kovov v tabuľke sú podľa Londýnskej burzy kovov
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco

Ilustračné foto - SITA / AP