Drahá kabelka, fľaša whisky či luxusné tenisky nemusia znamenať len márnivosť ich majiteľa. Pre mnohých sú skôr investíciou, ktorá im pomáha ochrániť finančné prostriedky pred infláciou. Výsledky Wealth Reportu 2022 konzultačnej spoločnosti Knight Frank ukazujú, že to nemusí byť zlý nápad.

Za posledné desaťročie si totiž zberateľské predmety dohromady pripísali 123-percentný zisk. Najviac sa za toto obdobie darilo investorom v oblasti drahého alkoholu, najmä whisky a vína, ale výrazné zhodnotenie zaznamenala aj oblasť veteránov či hodiniek.

Tieto formy investícií sú však podľa Františka Burdu, investičného analytika FinGO.sk vhodné skôr pre bonitnejších klientov. „Ide o vysoké hodnoty, ktoré sú pre bežného človeka často nepredstaviteľné,“ uvádza.

Ako príklad možno uviesť špeciálnu šesťlitrovú fľašu Cabernet Sauvignon ročníka 2019 z kalifornského údolia Nappa od producenta Glass Slipper Vineyard. Nový majiteľ za ňu zaplatil jeden milión dolárov.

Je však pravdepodobné, že skončila v správe jednej zo špecializovaných firiem, ktoré majú s takýmto typom tovaru dlhoročné skúsenosti. Niektorým investorom totiž stačí iba samotná kúpa tovaru, ktorí si následne za poplatok uložia v depozite.

Noví majitelia šperkov, obrazov alebo kabeliek sa však so svojou investíciou môžu chcieť pochváliť a aj ju využívať. „Všetko záleží od druhu veci, ktorú investor kupuje,“ vysvetľuje F. Burda, ktorý dodáva, že ani speňaženie týchto investícií neorganizujú investori sami.

Väčšinou to majú na starosti aukčné spoločnosti alebo špecializované firmy, ktoré pre svojich klientov nájdu ďalšieho investora, ktorý je ochotný tovar kúpiť.

Pozrite si vo fotostory top oblasti, do ktorých sa oplatí investovať: