Cestovný ruch zasiahla pandémia asi najvýraznejšie. Riziká si vyhodnotili subjekty na trhu podľa vlastných parametrov a napríklad Allianz – Slovenská poisťovňa sa vlani rozhodla už nepredĺžiť cestovným kanceláriám poistenie proti insolventnosti.

„Stratégiou našej spoločnosti bolo postupne tento segment poistenia opustiť. Od januára tohto roka už poistenie insolventnosti cestovných kancelárií neposkytujeme. Všetky u nás poistené CK sme o tom informovali ešte vlani v lete,“ približuje špecialistka externej komunikácie Helena Kanderková.

Na situáciu doplatila FIRO-tour, ktorá nedokázala získať poistenie ani od iných poisťovní a preto oznámila, že po 20 rokoch končí.

Poistenie insolventnosti
Cestovná kancelária je povinná zabezpečiť si ochranu pre prípad úpadku v zmysle zákona o zájazdoch. Poistenie uzatvára pre prípad, že nemôže zabezpečiť cestujúcim repatriáciu, ak je súčasťou zájazdu, nemôže vrátiť zaplatenú zálohu alebo cenu za zájazd, ak sa neuskutočnil, nemôže zaplatiť rozdiel ceny v prípade poskytnutej služby len sčasti.

Jedno riziko pominulo

Na trhu pôsobí niekoľko poisťovní, ktoré poskytujú cestovkám poistenie proti insolventnosti. Podľa prezidenta Slovenskej asociácie cestovných kancelárií (SACKA) Romana Berkesa zostala Generali, Kooperativa, Uniqa a Union.

„Každá cestovná kancelária má individuálne dohodnutú platnosť zmluvy s poisťovňou. Niektorým končia zmluvy už v októbri, tie potrebujú situáciu riešiť. Keď im certifikát vyprší, už ďalej nemôžu fungovať ako cestovaná kancelária,“ vysvetľuje.

Situácia by však nemala byť podľa Berkesa dramatická. „Práve v týchto dňoch cestovky dostávajú úvery na vyplatenie zájazdov a všetci klienti dostanú peniaze späť. Preto je veľká časť rizika pre poisťovne zažehnaná,“ hovorí.

recepcia
Neprehliadnite

Cestovné kancelárie dostanú pomoc od štátu v hodine dvanástej

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa