V rozhovore sa dozviete:
  • Prečo je lepšie Arcu reorganizovať ako rozpredať v konkurze
  • Či je možné, aby veritelia nemali obchodné vzťahy s dlžníkom
  • Či sa podarí pohľadávky veriteľov uspokojiť v rozumnom čase
  • Koľko záujmových skupín sa točí okolo takejto veľkej kauzy
  • Kde sú schované reálne aktíva Arcy Capital
  • Prečo sa dá Arca zachrániť len ak sa zmení jej štruktúra

V máji tohto roka menoval pražský súd Lee Loudu za dočasného insolvenčného správcu Arca Investments, materskej firmy finančnej skupiny Arca Capital. Dostal tak povolenie viesť jeden z najväčších ozdravných procesov firmy v dejinách Česka a Slovenska.

Arca totiž dlhuje investorom okolo jednej miliardy eur. Tohto špecialistu na veľké bankroty na pozíciu správcu navrhla samotná Arca. To vyvolalo podozrenia u niektorých jej veriteľov, ktorí proti nemu tvrdo bojovali. Napriek tomu ho v októbri na veriteľskej schôdzi investori potvrdili vo funkcii správcu insolvencie tejto zadlženej firmy.

O procese oddlženia Arcy hovorí ako o kauze, ktorá je pre neho výzvou. Zatiaľ je presvedčený, že reorganizácia skupiny je lepšie riešenie ako jej konkurz. „Chcem si počkať na ozdravný plán,“ hovorí Lee Louda, známy český konkurzný špecialista v emailovom rozhovore pre TREND.

Boli ste potvrdený ako insolvenčný správca Arca Investments, i keď časť veriteľov má voči vám výhrady z predpojatosti. Čo na to hovoríte?

Podpory valnej väčšiny veriteľov na októbrovej schôdzi si veľmi vážim. Vyjadrili sa za moje zotrvanie vo funkcii správcu v tejto kauze. K výhradám o mojej predpojatosti som sa už niekoľko krát vyjadroval aj na súde. Tieto výpady som vždy odmietal ako tendenčné a zdôvodnil som, prečo to tak je. Napokon mi za pravdu dal aj Vrchný súd v Prahe, ktorý rozhodol o mojom potvrdení vo funkcii insolvenčného správcu. Ojedinelé snahy o moje odvolanie pritom vždy vychádzali od rovnakej skupiny veriteľov (investičný fond Ifis, pozn. TREND) a boli deklarované iba v médiách. Výsledky prvej veriteľskej schôdze potvrdili, že ich záujmy neboli zjavne v súlade so spoločnými záujmami podstatnej väčšiny ostatných veriteľov. (Ifis sa nedostal do veriteľského výboru, pozn. TREND)

nova arca
Neprehliadnite

Arca sľubuje vrátiť veriteľom až 73 percent investícií. Niektorým to nestačí

Hlavné insolvenčné konanie s Arca Investments sa napokon bude konať v Česku. Čo to znamená pre slovenských veriteľov, dostanú sa k svojim pohľadávkam ťažšie?

Nie. Slovenskí veritelia sa tohto obávať nemusia. V tomto by malo dobre fungovať insolvenčné nariadenie Európskej únie, ktoré predpisuje koordináciu oboch insolvenčných konaní na Slovensku aj v Česku. V podstate by tu mal fungovať rovný prístup vo vzťahu k veriteľom, pokiaľ svoje pohľadávky v týchto konaniach uplatnia.

Už ste videli návrh podmienok reorganizácie Arca Investments? Je reálny a uskutočniteľný?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa