Drahé úvery na bývanie sú v Európe najmä mimo eurozóny. V rámci menovej únie už dávno neplatí, že slovenskí záujemcovia o bývanie majú k dispozícii lacné úvery. V porovnaní s priemerom eurozóny sú ceny domácich hypoték vyššie. Na Slovensku sa podľa údajov ECB poskytovali v septembri úvery na bývanie za 2,51 percenta, priemer eurozóny je 2,38 percenta. Úrokové sadzby na Slovensku, aj inde v menovej únii rastú, pretože ECB zvyšuje úrokové sadzby, chce tak bojovať s infláciou. To, že sa ceny na Slovensku rýchlo dostali nad priemer eurozóny, súvisí s tým, že komerčné banky už tak ostro nesúťažia medzi sebou lacnými hypotékami.

Zmenená situácia

Tento boj bol pre banky omnoho zaujímavejší v situácii, keď dokázali klientom, ktorí chceli refinancovať existujúci úver, ponúknuť nižšiu úrokovú sadzbu. Dnes ju už finančné inštitúcie nie sú schopné ponúknuť. Úroková sadzba nových poskytnutých úverov je v súčasnosti už vyššia ako priemer všetkých poskytnutých úverov. Automaticky tak klesá záujem o čerpanie úverov. V septembri na Slovensku pribudli nové úvery na bývanie v hodnote necelej miliardy eur, ich objem sa vyšplhal na 984 miliónov eur. Pre porovnanie, v marci banky poskytli úvery za tri miliardy eur, väčšina z týchto úverov bola refinančná.

Priemerná cena úverov na Slovensku aj v eurozóne bude ďalej rásť. ECB totiž zďaleka neskončila so zvyšovaním úrokových sadzieb. Depozitná sadzba sa v októbri dostala na 1,5 percenta, tam bola naposledy v roku 2009. „V decembri a v prvých mesiacoch budúceho roka pôjde ešte vyššie. V koľkých krokoch a v akom tempe, ukážu nasledujúce týždne. Už dnes je však možné povedať, že cez neutrálnu sadzbu, bez ohľadu na to, kde ju kto aktuálne vidí, prefičíme ako rozbehnutý vlak. Potrebujeme totiž dostať menovú politiku do tzv. reštriktívneho prostredia aspoň na isté obdobie,“ poznamenal k zvyšovaniu sadzieb guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír.

Vyčkávacia stratégia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa