Úrokové sadzby nových hypotekárnych úverov stále klesajú. V novembri sa trh dostal pod historickú hranicu jedného percenta a klesá ďalej. Podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska (NBS) sa priemerná úroková sadzba nových úverov dostala na 0,94 percenta. Trh teda klesá naďalej a banky v podstate na hypotékach nezarábajú. 

Úrokové sadzby nových hypotekárnych úverov
Infogram

O hypotéky je záujem

Súvisí to s politikou Európskej centrálnej banky a konkurenčným bojom medzi bankami. Tie sa snažia fixovať klienta v ekosystéme banky dlhodobo a úver na bývanie je jedným z nástrojov ako tento cieľ dosiahnuť. Finančné inštitúcie preto sú ochotné na samotnej hypotéke príliš nezarábať. Objem poskytnutých úverov sa v decembri opäť dostal nad hodnotu jednej miliardy eur, keď banky poskytli nové úvery v celkovej výške 1,028 miliardy eur.

ECB
Neprehliadnite

Bankový sektor v eurozóne je odolný, ale veľmi zraniteľný

V novembri Slováci čerpali nové hypotéky v objeme 968,7 milióna eur. V portfóliách bánk bolo ku koncu roka celkovo 33,1 miliardy eur. Najviac úverov na bývanie poskytla Slovenská sporiteľňa, jej podiel dosahuje 25,78 percenta. Je to najviac, no najväčšia slovenská banka počas minulého roka stratila približne pol percentuálneho bodu, keďže v decembri 2019 bol jej podiel 26,33 bodu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa