Koronakríza výrazne obmedzila úverovanie. Viaceré banky sprísnili podmienky poskytovania hypoték, rizikovým skupinám prestali úplne požičiavať a zvýšili úrokové sadzby. No situácia sa mení – spolu s rozbehom ekonomiky dnes banky svoje pravidlá uvoľňujú a zároveň znižujú aj úrokové sadzby.

NBS
Neprehliadnite

Banky nechávajú splácať hypotéky aj dôchodcov. Podľa NBS riskujú

Najprudšie zareagovala na koronavírus UniCredit Bank. Na konci marca zvýšila úrokové sadzby z hypotekárnych úverov pri všetkých fixáciách o 0,5 až 0,9 percentuálneho bodu. Kým úvery s päťročnou viazanosťou pôvodne ponúkala s úrokom 0,59 percenta, v marci sadzbu dvihla na 1,29 percenta.

Takéto zvýšenie úrokov malo za cieľ predovšetkým odradiť nových záujemcov, aby vôbec podávali žiadosti o hypotéky. Ostatné banky, ktoré takisto zvýšili úroky, nepristúpili k takémuto skokovitému zvýšeniu. VÚB banka napríklad dvihla úroky o 0,1 až 0,3 percentuálneho bodu. V OTP bolo zdraženie maximálne 0,09 percentuálneho bodu.

Pomôže zrušenie bankového odvodu?

UniCredit však po utlmení opatrení proti koronavírusu už dvakrát úroky znížila. Súčasné sadzby sú len mierne vyššie ako pred marcových nárastom.

„Existuje predpoklad, že aj ostatné banky, ktoré úroky počas krízy zvýšili, ich čoskoro znížia až na pôvodnú predkrízovú úroveň,“ tvrdí finančný analytik spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. Poklesu sadzieb by mohlo napomôcť aj zrušenie bankového odvodu, ktorý v minulosti motivoval banky skôr k zvyšovaniu úrokov.

ČNB
Neprehliadnite

Česi v kríze uvoľňujú pravidlá hypoték, NBS sa drží tvrdých podmienok

Na Slovensku začali hypotéky výrazne zlacňovať vlani v lete. V decembri banky dávali nové hypotekárne úvery s priemernou úrokovou sadzbou 1,02 percenta, čo bolo najmenej v histórii. Od tejto úrovne mierne poskočili až v apríli, keď sa dostali na 1,09 percenta. Rovnako to vyzeralo aj v máji.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa