Bol utorok 11. septembra 2001, 8:46 ráno miestneho času. Manhattanom v New Yorku otriasol výbuch a očitý svedkovia vlastne ani nerozumeli tomu, na čo sa pozerajú.

Počas jasného rána narazilo do jednej z veží Svetového obchodného centra lietadlo. Krátko po deviatej hodine narazilo druhé lietadlo do druhej veže známych dvojičiek. V tom momente bolo všetkým jasné, že jeden z najvýznamnejších uzlov západného finančného sveta sa stal terčom teroristov.

Po teroristických útokoch na WTC a Pentagón 11. septembra 2001 sa svet zmenil. Nič už nebolo ako predtým.
Neprehliadnite

11. september 2001: Teroristický útok na Svetové obchodné centrum (foto, video)

Ďalšie lietadlo sa zrútilo na budovu Pentagonu, štvrtá civilná linka sa zrútila v štáte Pennsylvánia. Rozsah tohto teroristického činu bol dovtedy nepredstaviteľný. Teroristický čin šokoval celú planétu a priamo ovplyvnil celospoločenské dianie aj ekonomiku. Hospodárske škody sú preto enormné.

Tieto straty súvisia s tým, že časť finančného centra New Yorku bola zničená a k celkovým stratám prispelo aj to, že trhy zažili šok a americká burza bola niekoľko dní zatvorená. K účtu za útoky môžeme zároveň prirátať aj operácie, ktoré sa označujú ako vojna proti teroru.

Nepredstaviteľné útoky aj škody

Terorizmus v New Yorku nespôsobil len priame škody, výrazne ovplyvnil aj chod ekonomiky. Diskusia o škodách je, samozrejme, veľmi približná. Útoky si vyžiadali tisíce obetí a škody sú tým pádom nevyčísliteľné. Hovoriť sa dá iba o stratách, ktoré je možné ohodnotiť cenovkou.

Na snímke je Jakub Křivan ktorý pracuje ako behaviorálny ekonóm.
Neprehliadnite

Pri investovaní sa v hlave mieša chamtivosť so strachom

Priame škody, ktoré spôsobili teroristi, sa počítajú na miliardy. Nezisková organizácia Institute for the Analyses of Global Security (IAGS) spočítala, že pád budov v New Yorku znamenal priame škody vo výške troch až 4,5 miliardy dolárov. Do výšky jednej miliardy dolárov sa vyšplhali škody na budove Pentagonu. Celkovo až 385 miliónov dolárov podľa výpočtov IAGS stálo zničenie lietadiel.

Okrem toho čistiace práce po útokoch stáli 1,3 miliardy eur. Infraštruktúrne škody sa vyšplhali na zhruba desať až trinásť miliárd dolárov. Aj tieto čísla sú ale iba približné.

V roku 2011 denník New York Times odhadol, že priame škody na budovách Svetového obchodného centra boli až osem miliárd dolárov. Celkové škody na fyzickom majetku dosiahli podľa New York Times 55 miliárd dolárov.

Koľko stáli útoky? Ťažko povedať

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa