Sporitelia v treťom pilieri dokázali napriek hlbokej hospodárskej kríze zhodnotiť svoje prostriedky. Rástli všetky fondy tretieho piliera. Aj im pomohli rôzne stimuly zo strany centrálnych bánk, ktoré podporili okrem iných aj akciové trhy. Dostatok lacných peňazí pomohol kapitálovým trhom rásť napriek tomu, že reálnej ekonomike sa nedarilo.

Vyše dva a pol miliardy eur v treťom pilieri

K 23. decembru tohto roka spravovali štyri doplnkové dôchodkové spoločnosti na Slovensku v celkovo pätnástich príspevkových doplnkových dôchodkových fondoch viac ako 2,56 miliardy eur. Do týchto fondov si sporitelia posielajú peniaze ešte predtým, ako dôchodok z tretieho piliera čerpajú.

Okrem toho dôchodkové spoločnosti spravujú celkovo štyri výplatné doplnkové dôchodkové fondy v ktorých je celkovo 95,78 milióna eur.

Hand in Hand
Neprehliadnite

Tretí pilier priniesol vysoké zisky. Pozrite si, ktoré fondy zarobili najviac

Majetok výplatného doplnkového dôchodkového fondu môžu tvoriť len dlhopisové a peňažné investície a obchody, ktorých cieľom je obmedzenie devízového rizika. Majetok príspevkového doplnkového dôchodkového fondu môžu tvoriť akciové, dlhopisové, peňažné a aj iné investície.

Tretí pilier je vhodný nástroj najmä v prípade, že na dôchodkové sporenie svojim zamestnancom prispieva aj zamestnávateľ. Pre mnohých zamestnávateľov je to dobrovoľná možnosť. V prípade pracovníkov, ktorí sú zaradení do tretej a štvrtej kategórie náročnosti práce, je príspevok do tretieho piliera pre zamestnávateľa povinný.

Najziskovejšie fondy sú najmenšie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa