Za posledný týždeň sa niečo zlomilo. Dlhoročná paradigma, že úrokové sadzby môžu ostať záporné naveky, sa rozplynula.

Perverznosť záporných sadzieb

Až doteraz veľká väčšina európskych krajín a veľkých firiem mala privilégium, že si mohli požičiavať za záporné výnosy. Európska centrálna banka nastavila úrokové sadzby tak nízko, že každý veľký subjekt sa mohol financovať za záporné úroky. Inak povedané, investori mu platili za to, aby mohli kúpiť jeho dlh.

Záporné výnosy sú ekonomická perverznosť.  Vyzývajú k tomu, aby si svet požičiaval. Ekonomická logika je jednoduchá – čím viac sa požičiava, tým viac peňazí vzniká. Úverom sa totižto množstvo peňazí nafúkne. A viac peňazí znamená viac ekonomického rastu.

Je tu však jeden problém – záporné úroky výrazne nafukujú množstvo dlhu, ktoré sa raz bude musieť splatiť. Problém sa pomoci nich len odsúva do budúcnosti. Všetci dúfali, že na budúce generácie, keď už problémy budú za nami. Vysoká inflácia ale kartami osudu zamiešala.

Budúcnosť prišla

Každá budúcnosť raz príde, aj tá veľmi vzdialená. A zdá sa, že odsúvanie rastu problémov do budúcnosti sa skončilo. Výnosy na vládnych dlhopisoch totižto za minulý týždeň dramaticky vzrástli.

Kým na konci roka 2020 sa so zápornými výnosmi obchodovali dlhopisy v objeme 17,8 bilióna dolárov, minulý týždeň ich suma poklesla na 6,1 bilióna dolárov. Až polovicu z tohto objemu tvorili dlhopisy európskych vlád.

Objem dlhu s negatívnymi výnosmi
Zdroj: Bloomberg
Objem dlhu s negatívnymi výnosmi

Tým, že Európska centrálna začala koketovať s možnosťou rastu úrokových sadzieb a ukončovaním kvantitatívneho uvoľňovania, mnohé vládne dlhopisy sa prehupli do pozitívnych výnosov. Odteraz budú vlády musieť platiť za svoje pôžičky. Hra zmenila pravidlá.

Chlieb sa láme

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa