Charlie Munger je podpredsedom správnej rady Buffettovej investičnej spoločnosti Berkshire Hathaway. Na konferencii SohnX Australia hovoril po boku expertov a ďalších vrcholových investorov. Bitcoin kritizuje už dlhšiu dobu, okrem iného kvôli extrémnym cenovým výkyvom a nedostatočnej regulácii.

Mungerovo posolstvo sa nieslo v relatívne pesimistickom tóne. Účastníkom povedal, že dnešné trhy trpia nadhodnotením aktív a prostredie nazval „šialenejším“, než v čase internetovej akciovej bubliny – tzv. dot-com boom.

Jeho vyjadrenia potvrdzuje aj fakt, že dopyt investorov po amerických technologických akciách počas pandémie posunul index Nasdaq 100 na relatívny rekord oproti indexu Dow Jones Industrial Average. Pomer medzi indexami prekročil vrchol dosiahnutý počas dot-com bubliny.

Podľa portálu Bloomberg investori za rok 2021 naliali viac ako 900 miliárd dolárov do akciových fondov, čím prekonali súčet investícií za posledných 19 rokov. Napriek tomu akciový trh zaostáva za rastom kryptomien.

Nadhodnotené aktíva obsadili štvrté miesto v rebríčku obáv investorov, ktorý na základe prieskumu zostavila Bank of America. Predbehli aj pandémiu. Podobné obavy vidia niektorí analytici aj za nedávnou likvidáciou majetku miliardára Elona Muska.

Charlie Munger
Neprehliadnite

Bitcoin je podľa miliardára Mungera v rozpore so záujmami civilizácie

Zakázal by kryptomeny

Ako býva pravidlom, C. Munger sa vyjadril aj k fenoménu kryptomien. Vyhlásil, že ľutuje ich existenciu a pochválil kroky čínskej vlády smerujúce k zákazu virtuálnych mien.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa