Warren Buffett je považovaný jeho obdivovateľmi za milého a skúseného investora (má už takmer 90 rokov), ktorý vám dá investičnú radu. A on nechce investorov sklamať. Preto každý rok na konci februára píše list svojim akcionárom, kde vysvetľuje ako sa chystá jeho investičná spoločnosť Berkshire Hathaway investovať.

V liste rád vtipkuje a používa prirovnania. Za jeho myšlienkami a humorom však bystrý investor môže vyčítať trendy na finančných trhoch. Stačí čítať medzi riadkami.

Opatrnosť pri akvizíciách

Napríklad teraz sa vyjadril o akvizíciách firiem, že je to ako manželstvo. „Začína sa to radostnou svadbou, ale napokon realita manželstva môže byť iná ako sa očakávalo pred svadbou,“ píše v liste investorom, ktorý vyšiel cez víkend.

Jeho investičná spoločnosť Berkshire Hathaway sedí na hore hotovosti v sume 128 miliárd dolárov a mnohí odborníci čakajú, že bude robiť veľké akvizície, ale v minulom roku sa to nestalo. W. Buffett bol vlani pri nakupovaní firiem opatrný. Tvrdil, že nebola na trhu dobrá príležitosť na veľkú kúpu. „Nestály trh nám umožnil kúpiť veľké množstvo akcií, ale nie majoritu vo firmách, ktoré vyhovujú našim štandardom,“ dodal.

W. Buffett preto posilnil svoje pozície v tradičných firmách ako Apple, Coca-Cola či Bank of America. Hodnota jeho akciového portfólia vzrástla minulý rok o 44 percent. Stále drží aj 27 percent akcií v spoločnosti Kraft Heinz, hoci táto investícia mu veľmi nevyšla a hodnota akcií od jeho nákupu klesala.

Posledný veľkú akvizíciu Berkshire Hathaway 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa