V súčasnosti sa jeden bitcoin na burze Bitstamp predáva za menej ako tristo dolárov. Vlani jeho hodnota klesla o 70 percent a nastoleným trendom pokračuje aj tento rok. Zdá sa, že časy najväčšej slávy tejto virtuálnej meny z konca roku 2013, keď kurz dosahoval aj 1 100 dolárov, sú nenávratne preč.

Nulová šanca na mainstream

Počas minulého roka podľa stránky blockchain.info zhromažďujúcej informácie o bitcoinoch ani jeden deň nepresiahol celosvetový počet transakcii 55-tisíc (po vylúčení viac 100-násobných reťazových reakcii), čo na jeho veľké rozšírenie zatiaľ nevyzerá.

Objem bitcoinových transakcií sa pritom podľa analytickej spoločnosti Juniper Research, ktorú cituje ekonomický portál Roklen24.cz, počas tohto roka zníži na polovicu. Zároveň celková hodnota obchodov s bitcoinami poklesne len na 30 miliárd dolárov z minuloročných 71 miliárd.

„Šanca bitcoinu, že sa stane mainstreamovou menou, je momentálne nulová,“ napísali v predikcii na tento rok Financial Times. Podobne nešetrne sa vyjadril napríklad aj Warren Buffett. „Držte sa od bitcoinov ďalej. V podstate ide o fatamorgánu,“ cituje jedného z najúspešnejších investorov sveta denník Wall Street Journal.

„Fakt, že bitcoinom nebudeme v najbližších rokoch bežne platiť svoje účty alebo nakupovať v obchodoch, neznamená, že nenaberá na svojej kredibilite. Jeho využitie bude pravdepodobne rásť najmä v oblastiach, ktoré v súčasnosti nie sú dostatočne efektívne pokryté bežnými prostriedkami,“ hovorí pre TREND.sk Marián Jančuška, riaditeľ spoločnosti 0011 vlastniacej jediné dva bitcoinomaty na Slovensku.

Podľa M. Jančušku je bitcoin stále technologickou novinkou, ktorej využitie je ťažké predvídať, podobne ako s internetom v deväťdesiatych rokoch.

„Napriek tomu, že má bitcoin už za sebou šesť rokov zrenia a cenných skúseností, k stabilnému aktívu má ešte ďaleko. Nie je to typ investície pre uloženie svojich úspor, no vysoká volatilita môže pritiahnuť skúsených obchodníkov, ktorí sa finančným trhom venujú profesionálne,“ myslí si M. Jančuška.

Prevody peňazí zadarmo

Vďaka technológii, na základe ktorej bitcoin funguje, sa z neho namiesto prostriedku platenia stáva prostriedok bezpečného a rýchleho prevodu peňazí. Ako poukázal americký magazín Bloomberg Businessweek, viacero firiem si na tomto nápade rozbehlo biznis.

Príkladom je firma Circle Internet Financial. Za posledné dva roky vyzbierala investície vo výške 26 miliónov dolárov s cieľom priniesť bitcoiny do mainstreamu vďaka vývoju jednoduchých nástrojov na ich používanie.

Svoj pôvodný plán spoločnosť opustila a v súčasnosti ponúka prevody peňazí, či už v dolároch, eurách alebo jenoch, a to rýchlo, bezpečne a zadarmo. Podľa Circle Internet Financial tak môže konkurovať firmám ako Western Union. Podobné ambície majú aj firmy Coinbase či BitPay.

Sprostredkovatelia prevodov peňazí, teda banky, za tieto služby ročne inkasujú desiatky miliárd. Obchodníci na poplatkoch za používanie debetných kariet zaplatia viac ako 48 miliárd dolárov ročne. V prípade imigrantov posielajúcich svoje peniaze domov cez spoločnosti ako Western Union ide o viac ako 37 miliárd dolárov. Kvôli poplatkom je navyše neefektívne posielať malé sumy peňazí a prevody môžu trvať aj päť dní.

„Keď ide o prenos hodnoty, bitcoin je prvotriednym aktívom. Či už ide o transakcie v centoch alebo miliónoch, bitcoin je jedným z mála prostriedkov, ktoré umožňujú takéto prevody takmer zadarmo a okamžite, po celom svete,“ hovorí M. Jančuška.

Čaká nás revolúcia?

Na túto technológiu kryptomien začínajú zaostrovať už aj centrálne banky. Britská Bank of England začala skúmať možnosti vydávania vlastnej virtuálnej meny, ktorá by vďaka odborným skúsenostiam mohla odstrániť nedostatky bitcoinu a využívať ju na lacné a rýchle prevody hodnôt.

Viac o prístupe Bank of England v tejto oblasti sa dočítate v aktuálnom vydaní TREND 10/2015.

Ak sa bitcoin (alebo ním inšpirované virtuálne meny) uchytí ako jednoduchý a lacný prostriedok na transfer peňazí, pravdepodobne nedosiahne svoju pôvodnú ambíciu stať sa silnou globálnou menou. Avšak spôsobil by revolúciu v súčasnom fungovaní bankového sektora, čo by aj bez všeobecného rozšírenia bolo veľkým víťazstvom.

Ako sa darí slovenským bitcoinomatom

Budúcnosť bitcoinov: Ako platidlo sa neosvedčili, môžu priniesť revolúciu v bankových poplatkoch

Bitcoin bankomat BitXatm Zdroj: BitXatm.com

Na Slovensku sa v súčasnosti nachádzajú dva bitcoinové „bankomaty“, ktoré dokážu meniť hotovosť na jednotky virtuálnej meny. Bratislavský aj košický automat vlastní spoločnosť 0011. V metropole východu ho prevádzkuje firma Decentralplan, ktorá si ho od 0011 prenajíma.

Pri otázke na využívanie automatov Marián Jančuška, riaditeľ spoločnosti 0011, priznáva viaceré technické nedostatky. „Oba automaty predstavujú nové technológie vo vývoji, preto ich prevádzka býva obmedzená výpadkami a vyžaduje si nemalú pozornosť prevádzkovateľa,“ hovorí pre TREND.sk.

Objem transakcií bitcoinomatov M. Jančuška odhaduje na jeden až dva bitcoiny za deň, pričom väčšina z nich je sprostredkovaná v hlavnom meste. „S automatmi som spokojný a verím, že v dohľadnej dobe sa bude dariť ich využitie rozširovať aj o ďalšie služby.“

„Bitcoin nie je masovou záležitosťou a v súčasnosti ani nie je naším cieľom ho ňou spraviť. Zato sa snažíme o popularizáciu bitcoinu najmä tam, kde jeho možnosti otvárajú nové horizonty a inšpirujú k nápadom,“ dodáva M. Jančuška.