ČSOB od začiatku augusta znižuje úrokové sadzby pri úveroch na bývanie pri všetkých fixáciách. Týka sa to ľudí, ktorí si u nej zoberú novú hypotékou, ako aj tých, ktorí si k nej prenesú svoj úver na bývanie z inej banky. Po novom si môžu financovať svoje bývanie s úrokom od 0,95 percenta ročne, pričom v minulosti to bolo 1,25 percenta. Úroky klesli aj na dlhších fixáciách, päťročnej či desaťročnej.

ČSOB sa tak pridáva do šíku finančných domov, ktoré bojujú o klienta nízkymi úrokmi. Tatra banka zlacnila úvery s trojročnou a päťročnou fixáciou sadzby už v polovici júla. UniCredit Bank ešte predtým zlacnila úvery s desaťročnou viazanosťou úroku. Napokon Slovenská sporiteľňa ešte koncom júna znížila úroky pri ročnej a trojročnej viazanosti.

Niektoré banky podmieňujú lacné hypotéky v rámci cross sellingu aj inými produktmi. Napríklad Slovenská sporiteľňa chce od klienta, aby mal u nej sporenie aj poistenie úveru. Unicredit Bank tiež podmieňuje hypotéku za 0,79 percenta poistením úveru, ktoré je zvyčajne dosť drahé. Poistením podmieňujú lacné hypotéky aj mBank, Fio banka či Poštová banka.

Dôvody klesania

Európska centrálna banka (ECB) na svojom júlovom zasadnutí naznačila, že nulové základné sadzby na úvery, od ktorých sa odvíjajú aj úroky v slovenských bankách, ešte ostanú na tejto úrovni minimálne do polovice budúceho roka. Centrálni bankári vo Frankfurte dokonca pridali poznámku, že úroky môžu ísť aj nižšie.

To môže byť jeden z dôvodov, prečo sa aj banky na Slovensku rozhodli zabojovať o klienta nižšími úrokmi, i keď sa dlhodobo sťažujú na

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa