Bratislavský kraj výrazne vyčnieva nad zvyškom Slovenska tak pri vkladoch ako aj pri výške úverov, vyplýva z analýzy Poštovej banky. Je to však pochopiteľné. Okrem toho, že jeho obyvatelia zarábajú v priemere najviac, aj nehnuteľnosti sú v ňom suverénne najdrahšie.

Slováci mali na konci vlaňajška v bankách uložených dohromady 26,9 miliardy eur. Z tejto sumy na Bratislavský kraj pripadlo 39,7 percenta. Bratislavčania teda majú v bankách naukladaných takmer jedenásť miliárd eur. Druhý Košický kraj má na účtoch už len necelé tri miliardy. Ostatné slovenské regióny sa na celkových vkladoch obyvateľstva podieľali siedmimi až deviatimi.

V prepočte na jedného obyvateľa sa tiež ukážu výrazné rozdiely. Zatiaľ čo priemerný obyvateľ prešovského regiónu má v banke uložených v akejkoľvek podobe 2 725, úspory priemerného Bratislavčana predstavujú až 6–krát vyššiu sumu, teda vyše 17 tisíc eur.

„Údaje za bratislavský región však môžu byť do značnej miery skreslené vysokými vkladmi majetnejších ľudí, ktorých koncentrácia je v hlavnom meste vyššia než v iných regiónoch,“ vysvetľuje analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Bratislavčania sú zároveň aj najviac zadlžení. Z celkového objemu úverov, vo výške takmer 22 miliárd eur, dlžia bankám ľudia z Bratislavského kraja zhruba dve pätiny, teda takmer deväť miliárd eur. Druhí Banskobystričania tesne presahujú dvojmiliardovú hranicu.

Pri prepočítaní na jedného obyvateľa to znamená, že každý v Bratislavskom kraji dlží banke vyše 14-tisíc eur. Je to takmer 8–krát viac ako priemerný Prešovčan. Ten dlží len 1 872 eur.

„Za priepastným rozdielom medzi Bratislavou a ostatnými regiónmi stojí niekoľko faktorov. Na výrazne vyššiu úroveň vkladov Bratislavčanov majú určite vplyv ich vyššie mzdy a príjmy, nižšia miera nezamestnanosti či spomínaná koncentrácia majetnejších ľudí. To im umožňuje viac sporiť a teda si aj viac peňazí ukladať na vkladových produktoch,“ informovala J. Glasová.

„Vyššiu zadlženosť Bratislavčanov majú zase na svedomí napríklad ceny nehnuteľností, ktoré sú v priemere viac než dvojnásobne vyššie ako v ktoromkoľvek inom kúte Slovenska. Nasporiť si na vlastné bývanie je tak pre mnohých Bratislavčanov nemysliteľné. Ani obyvatelia ostatných našich regiónov to však pri kúpe bytu či domu nemajú jednoduché. Panuje tam totiž vyššia nezamestnanosť a platy sú aj o desiatky percent nižšie ako v Bratislave,“ uzatvára analytička Poštovej banky.