V posledných týždňoch dorazili na slovenské povoľovacie úrady tri takéto projekty. Malé pivovary na osobité pivné špeciály majú podľa nich vyrásť v rekreačnom areáli Predná Hora pri obci Muráň neďaleko Revúcej, v jazdeckom stredisku Masarykov dvor pri Vígľaši a pri liehovarníckom múzeu Nestville Park v Hniezdnom pri Starej Ľubovni.

Na turistov s vlastným pivom

Za všetkými plánovanými pivovarmi stoja prevádzkovatelia konkrétnych turistických centier. Iste veria, že aj osobité vlastné pivo im do nich naláka viac návštevníkov. Projektované výrobné kapacity aspoň niektorých z nich však svedčia aj o tom, že pivo by nemalo byť iba podporou návštevnosti turistických lokalít. Chcú ho zrejme vyrábať aj na predaj do pohostinstiev, reštaurácii i hotelov.

Najmenšie reštauračné pivovary, ktoré varia zlatistý mok iba pre vlastných hostí, produkujú totiž ročne iba pár stoviek hektolitrov piva. Nový Pivovar Predná Hora však chce v rovnomennom turistickom areáli s penziónom, chatami i kolibou vyrábať až tritisíc hektolitrov piva. A ďalší nový Pivovar Detva v jazdeckom areáli neďaleko Vígľaša až päťtisíc hektolitrov tohto nápoja. Nový pivovar v Nestville Parku mieni ročne uvariť tisíc hektolitrov piva.

Podpoliansky veľkofarmár i liehovarníci Guregovci

Za novým pivovarom pri jazdeckom centre neďaleko Vígľaša stojí významný podpoliansky agropodnikateľ Martin Malatinec. V okolí Vígľaša i Detvy vlastní nielen viacero fariem, ale rozvíja aj obnoviteľné zdroje energií. Do nového pivovaru chce zainvestovať takmer milión eur.

Pivovar v ubytovacom komplexe Predná Hora chcú vybudovať jeho majitelia - rodina Čižmárovcov.

Pivo v Nestville Parku budú variť jeho zakladatelia – známi staroľubovnianski producenti liehovín z rodiny Guregovcov, ktorých hlavný liehovarnícky biznis zastrešuje likérka GAS Familia. Pivovar však idú stavať pod strechou firmy Gurmen.