Miroslav Bödör má neobyčajne úspešnú firmu Bonul, ktorá dominuje na trhu s bezpečnostnými službami. Získala niekoľko veľkých miliónových štátnych zákaziek a na večierkoch firmy opakovane rečnil Robert Fico.

„Je to ešte podstatne väčšia téma,“ napísal J. Kuciak dva týždne pred smrťou svojim nadriadeným, keď denník Sme zverejnil článok o pochybných agrodotáciách pre skupinu spriaznených podnikateľov v malej dedine Babindol.

Zavraždený novinár podrobne rozpísal zistenia, ktoré sa týkajú dotácií z Pôdohospodárskej platobnej agentúry na rozvoj vidieka.

Nesledoval len babindolskú skupinu. Všimol si, že viacero dotácií na rozvoj vidieka ide k ľuďom blízkym oligarchovi M. Bödörovi, ktorý má dobré vzťahy so špičkami Smeru, píše denník Sme. Na viacero z jeho zistení prišla aj Veronika Remišová z OĽaNO.

Ako ďalej denník vysvetľuje, Bödörov vplyv siaha omnoho ďalej. Jemu blízki ľudia zastávajú vysoké funkcie aj na ministerstvách, šéfujú polícii a jej oddeleniam a darí sa im získavať peniaze od štátu aj v iných odvetviach, než sú strážne služby.

Kamarátske poľovačky

J. Kuciak dávnejšie spomínal nitriansky hotel Zlatý kľúčik. Tam sa pravidelne zabávali ľudia zo Smeru. Syn oligarchu Norbert Bödör naň mal záložné právo.

Hotel neskôr kúpili podnikatelia z Babindola a získali od ministerstva pôdohospodárstva dotácie z programu na rozvoj vidieka za približne 2,4 milióna eur na jeho rekonštrukciu. Podnikateľ v pozadí babindolskej skupiny Róbert Ďurica priznal, že sa s M. Bödörom pozná a stretli sa na poľovačkách, píše Sme.

M. Bödör tiež chodieval poľovať s exministrom Ľubomírom Jahnátkom. Podľa denníka Ľ. Jahnátek dosadil do vysokých funkcií svojho známeho Antona Stredáka, bývalého futbalového rozhodcu. Na ministerstve zostal aj po Jahnátkovom odchode ako štátny tajomník za Smer.

Stredákova manželka sa pozná s manželkou N. Bödöra, spolu založili firmu Glamour living. Ministerstvo ani M. Bödör však toto prepojenie nepotvrdili. Ľ. Jahnátek okrem iného býva neďaleko N. Bödöra v obci Nitrianske Hrnčiarovce.

Z tej istej výzvy ako Babindolčania čerpal aj N. Bödör, ktorý spoluvlastní firmu Pivnica Radošina. Firma z eurofondov dostala v máji 2016 viac ako 677-tisíc eur na výstavbu vinárskej haly a 970-tisíc eur na tri traktory, vozidlo na zber biologického odpadu, návesy či odlistovač.

„K tomu sa vôbec neviem vyjadriť. Viem od vás, že tá pivnica dostala nejaký projekt. To riešila PPA, musíte sa pýtať jej,“ povedal vtedy Ľ. Jahnátek pre Aktuality.sk.

V roku 2015 s N. Bödörom pôdohospodárska agentúra podpísala ešte aj zmluvu na dotáciu za 400-tisíc eur, ktorá sa týkala zberu hrozna.

Človek na pošte

Bývalý zamestnanec Bonulu, niekdajší manažér SBS Marek Grzybowski, bol jedným z troch členov výberovej komisie Slovenskej pošty, ktorá dala Bonulu obrovskú zákazku na stráženie za takmer 27 miliónov eur, vysvetľuje Sme.

„Nie je to v poriadku,“ komentoval to v roku 2014 aj vtedajší generálny riaditeľ pošty Tomáš Drucker. Proces výberu firmy bol uzavretý ešte pred jeho nástupom.

Pri inej súťaži sa šéfovi Bonulu mohla hodiť jeho dcéra Miriam Gombíková. Jej bývalá firma BMN Security s ním v roku 2015 súťažila o zákazku na stráženie budov Všeobecnej zdravotnej poisťovne za 1,6 milióna eur. Bonul súťaž vyhral, druhá ponuka od BMN Security bola len o 2 500 eur drahšia. BMN Security je pôvodný názov Bonulu, dodáva denník.

Dosah na políciu

Manželka majiteľa firmy Bonul M. Bödöra a manželka policajného prezidenta Tibora Gašpara sú rodina. Dva od seba nezávislé zdroje pre Sme v roku 2015 potvrdili, že sú švagrovia. M. Bödör v rozhovore pre Hospodárske noviny povedal, že ich vzťah je vzdialenejší.

„Staré mamy z mojej strany a zo strany Gašparovej manželky boli sestry. Áno, sme teda dosť vzdialená rodina. Toho človeka však bez ohľadu na to uznávam aj profesijne, aj ľudsky. Nemám sa za čo hanbiť a myslím, že ani on sa nehanbí za mňa,“ povedal pre HN.

Na oligarchu je cez manželku napojený aj bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer, ktorého vymenoval práve T. Gašpar. Dlhodobou zamestnankyňou šéfa Bonulu je Blanka Michalčíková, manželka krajského policajného riaditeľa Miroslava Michalčíka.