Napriek tomu, že virtuálnych mien sú tisíce, ich najznámejším symbolom je mena bitcoin. Dominantná pozícia tejto meny znamená, že keď sa darí bitcoinu, darí sa celému trhu.

Maximá bitcoinu aj celého trhu

„Hlavná“ svetová virtuálna mena zaznamenáva práve počas štvrtka 7. januára svoje historické maximá. V čase uzávierky článku sa hodnota tejto meny pohybovala nad úrovňou 37 700 dolárov a tento prudký nárast posúva smerom k novým rekordom aj celý trh s virtuálnymi menami.

Hodnota približne ôsmich tisíc virtuálnych mien sa prvýkrát v histórii dostala súhrnne nad hranicu jedného bilióna dolárov – na zhruba 1,01 bilióna dolárov. Vyplýva to z údajov portálu Coinmarketcap.com.

ECB chce skrotiť kryptomeny
Neprehliadnite

Európska centrálna banka chce skrotiť virtuálne meny

Výraznejší rast hodnoty trhu sa začal približne v polovici roka 2017. V júni toho roka sa hodnota celého trhu dostala nad hranicu sto miliárd dolárov a ďalej stúpala. Za necelý rok sa hodnota celého trhu niekoľkokrát znásobila a začiatkom januára 2018 už atakovala hranicu 790 miliárd dolárov. V tom čase sa už ale hovorilo o tom, že virtuálne meny môžu byť nadhodnotené.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa