Cena bitcoinu sa ďalej prudko zvyšuje, najznámejšia kryptomena sa vyšplhala na ďalší rekord nad 48-tisíc dolárov a za deň si pripísala viac než 20 percent. K rastu značne prispieva pondelkové oznámenie americkej spoločnosti Tesla, že nakúpila bitcoin za 1,5 miliardy dolárov a že začne digitálnu menu prijímať aj ako úhradu za svoje automobily. Výrazne sa zvyšujú aj investície do kryptomenových fondov, najmä do digitálnej meny ethereum.

Investori sa po oznámení Tesly domnievajú, že z bitcoin sa stane bežným platidlom, ktoré začnú využívať firmy aj správcovia majetku. Cena bitcoinu sa za posledné dva mesiace viac ako zdvojnásobila, čiastočne aj preto, že inštitucionálni investori hľadajú alternatívu k uchovaniu hodnoty majetku. Cenový rast potom zosilňujú drobní investori, ktorí majú snahu sa na týchto rastových vlnách zviesť, uviedla agentúra Reuters.

Virtuálna mena bitcoin si získava čoraz väčšiu popularitu.
Neprehliadnite

Bitcoin sa stal najväčšou finančnou spoločnosťou na svete

„Aj keď teraz si môžete kúpiť vozidlo Tesla za bitcoin, ja by som to neodporúčal," povedal v televízii CNBC partner investičnej spoločnosti BlockTower Michael Bucella. „Sme v situácii, keď ide o rannú fázu alokácie do bitcoinu od inštitucionálnej a korporátnej komunity," dodal. BlockTower sa špecializuje na investície do kryptomien. Krok Tesly je podľa analytikov zrejme súčasťou väčšieho posunu vo vnímaní kryptomeny, kedy firmy a veľké investičné domy nasledujú menších obchodníkov.

Pondelkový rast ceny bitcoinu bol najvýraznejší za viac ako tri roky. Dnes ráno cena vystúpila až nad 48 226 USD. Konkurenčná kryptomena ethereum vykazovala rast o viac ako desať percent na rekordných 1 815 dolárov.

Akcie firiem, ktoré poskytujú obchodné platformy pre bitcion a technológiu k takzvanej ťažbe kryptomeny vykazujú tiež silný rast. Najmä v Číne, Južnej Kórei a v Austrálii. Spolu s nimi sa zvyšujú aj ceny akcií veľkých výrobcov počítačových čipov, ako je napríklad SK Hynix. Dolár voči naprostej väčšine významných mien oslabuje, najmä pre politiku americkej centrálnej banky (Fed) a nulové úrokové sadzby v USA aj inde.

Bitcoin
Neprehliadnite

Tesla oznámila megainvestíciu do bitcoinu a ten je na maxime

Bitcoin len od začiatku roka spevnil o viac ako 60 percent, za minulý rok sa jeho cena zvýšila asi o 300 percent.

Centrálni bankári a regulátori, hlavne v Číne, začínajú pripúšťať emisiu vlastných digitálnych mien pre každodenné používanie. To je tiež zásadný posun v doterajšom svete financií. „Digitálne meny, aspoň nám to pripadá úplne zrejmé, budú čím ďalej väčšou súčasťou finančnej architektúry," podotkol hlavný investičný analytik organizácie Investment Institute zo spoločnosti BlackRock Ben Powell.

Prílev investícií do kryptomenových fondov len za minulý týždeň dosiahol 245 miliónov dolárov, pričom 80 percent tejto sumy išlo do nákupu digitálnej meny ethereum, ukazujú dáta spoločnosti CoinShares. Dôvodom je pripravovaný začiatok obchodovania s termínovými kontraktmi na túto menu na burze CME v Chicagu. Celkový prílev peňazí do tohto segmentu od začiatku roka dosiahol už 2,4 miliardy dolárov, objem kryptoaktív v správe vystúpil tiež na rekordných 37,6 miliardy USD. Za minulý rok celkový prílev peňazí do tohto segmentu predstavoval 6,7 miliardy USD.