Zničenie celého obytného domu predstavuje aj pre poisťovne novú skúsenosť. Doteraz síce riešili vyhorené rodinné domy, ale ešte sa nestalo, že by bola nezvratne poškodená celá bytovka.

 

Pri rodinných domoch je situácia jednoduchšia. Ak si majiteľ uzatvorí poistenie nehnuteľnosti, je jeho dom chránený proti rizikám, ktoré má zadefinované v zmluve do výšky poistnej sumy. Ak je dom úplne zničený, poisťovňa by mu mala vyplatiť celú poistnú sumu.

V prípade bytov prichádzajú do úvahy dve poistenia nehnuteľnosti. Okrem toho, že majitelia jednotlivých bytov môžu uzatvoriť vlastné poistenie, často je poistený aj dom ako celok. Toto poistenie zvyčajne uzatvára správcovská spoločnosť či spoločenstvo vlastníkov bytov.

Koľko peňazí dostanete

Ak sa majiteľ bytu spolieha na to, že je poistená celá nehnuteľnosť a sám si nemusí byt poistiť, môže byť v prípade poistnej udalosti nepríjemne prekvapený.

„Bytové domy sa vždy poisťujú na východiskovú hodnotu – to znamená na hodnotu, za ktorú je možné znovu postaviť predmetnú nehnuteľnosť,“ tvrdí hovorkyňa poisťovne Uniqa Beáta Lipšicová. Suma, za ktorú je možné nehnuteľnosť postaviť, je pritom výrazne nižšia, než je súčet hodnoty bytov, za ktorý sa predávajú.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa