Relaxovať za každého počasia, niekde v teplej vode vo vírivke v aquaparku alebo vo wellness centre, už nebude pre každého. To, čo si Slováci ešte stále nepripúšťajú, už zavádzajú do praxe napríklad v Česku či Nemecku.

Šetriť sa bude napríklad na teplote vody v bazénoch aj vodných atrakciách. Na relaxáciu to už nebude, obávajú sa návštevníci možných úsporných riešení v tomto sektore a potichu rátajú s tým, že sa nevyhnú zdražovaniu vstupného.   

Zahraničie ukazuje jasný smer

Bude sa šetriť vo veľkom a všade, hlásia európski politici. Stačí sa pozrieť do niektorých miest v zahraničí a aj Slovákom musí byť jasné, že ich tento trend neminie. Nemecké mesto Hannover už v lete uviedlo, že chce na jeseň a v zime vypnúť teplú vodu vo verejných budovách a obmedziť vykurovanie kancelárií. Teplú vodu musia oželieť aj návštevníci mestských športovísk a bazénov, uviedla nemecká televízna stanica Deutsche Welle.  

Šetriť na energiách sa podobným spôsobom chystajú aj ďalšie nemecké mestá. Európska komisia totiž odporučila členským štátom, aby znížili spotrebu energií o 15 percent.

Zníženie teploty vody v bazénoch očakáva aj Asociácia bazénov a sáun ČR, a to zhruba na 22 zo súčasných priemerných 26 stupňov Celzia. V súčasnosti nakupuje ešte značná časť bazénov, kúpalísk a sáun energie za zafixované ceny. Fixácia im ale počas zvyšku roka skončí a budú čeliť rapídnemu zdraženiu elektriny aj plynu. Niekde už obmedzujú atrakcie najnáročnejšie na spotrebu, napríklad vodné chrliče, vlnobitie alebo divokú rieku. Prípadne sú v prevádzke len časť dňa.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa