Kým pri hypotékach ostrý konkurenčný boj znížil priemernú úrokovú sadzbu podľa najnovších štatistík Národnej banky Slovenska už na 3,5 percenta, pri spotrebákoch dochádza k niečomu podobnému, ale z iného súdka.

Benefitmi poraziť konkurentov

Namiesto výraznejších zlacnení pôžičiek formou lepších úrokov banky ponúkajú iné benefity. Ide o odpustenie časti úrokov, vrátenie niekoľkých splátok späť klientovi alebo postupné znižovanie úrokovej sadzby.

Takéto rôznorodé výhody síce môžu potešiť spotrebiteľov, ale väčšina z nich tieto akčné ponuky nedokáže medzi sebou porovnať. „Myslím si, že banky sa takto snažia vyhnúť cenovej vojne, akej sme svedkami pri hypotékach,“ tvrdí analytik portálu Finančná hitparáda Maroš Ovčarik.

Potvrdzujú to aj štatistiky. Banky poskytli len v marci tohto roku spotrebáky za 174 miliónov eur, čo je o takmer o tretinu viac ako pred rokom. „Aj pri spotrebných úveroch sme síce svedkami poklesu sadzby na úroveň 13,6 percenta, stále je to však vysoký úrok v porovnaní s eurozónou,“ vraví analytik Fincentrum Ján Porázik.

Väčšina benefitov pri spotrebákoch je podmienená riadnym splácaním pôžičky, čo má na jednej strane motivovať klientov k zodpovednému správaniu, ale na druhej strane to niektorých diskvalifikuje od získania tejto výhody a zníži sa tak počet klientov, ktorí na túto zľavu získajú nárok, vraví M. Ovčarik.

Tohtoročný hit

Tohtoročnou novinkou je postupné znižovanie úrokovej sadzby. Na tento benefit lákajú ľudí ČSOB aj Tatra banka. Obe banky zhodne ukončia akciu 30. júna. „Po prvom roku splácania im klesne úroková sadzba každý ďalší rok o jeden percentuálny bod. Jedinou podmienkou je uhrádzať mesačné splátky riadne a včas,“ vraví hovorkyňa Tatra banky Marína Masárová.

Na princípe každoročného znižovania úrokov funguje aj ČSOB, ktorá tvrdí, že tento benefit poskytla ako prvá banka.

Obe banky poskytujú spotrebáky bez dokladanie príjmov a nie je potrebný ani účel pôžičky. Líšia sa len formálne „vo výške úrokov od“. Kým v Tatre sa sadzby začínajú od 9,9 percenta, v prípade ČSOB od 8,9 percenta. Ide o spotrebáky, ktoré si na päť rokov požičiavajú najčastejšie štyridsiatnici vo výške okolo piatich tisíc eur.  

Pri niektorých akciách, ktoré sú zamerané na postupné znižovanie úrokovej sadzby, je dobré si uvedomiť, že aj spotrebné úvery sa splácajú anuitným spôsobom.

Takže v rámci anuitnej splátky sa na začiatku spláca väčšia časť úrokov a pomer sa postupne mení (rovnako ako pri hypotéke). Pokiaľ je akcia zameraná na postupné znižovanie úrokov, výhoda sa počas splácania postupne stráca.

Módnym hitom je aj odpúšťanie splátok, ktoré praktizujú banky ako Zuno, UniCredit Bank, VÚB či Prima banka. Líšia sa len podmienky - čím sú prísnejšie, tým je počet odpustených splátok vyšší. Napríklad UniCredit Bank v rámci akcie „Optimalizácie úverov“ sľubuje, že každý rok klient získa späť jednu mesačnú splátku a po splatení úveru ďalších 12 mesačných splátok.

Zoznam zmien v spotrebných úveroch

Sberbank

mojaPôžička: úrok od 7,50% ročne, bez poplatku za poskytnutie, bez ručiteľa a bez potvrdenia o príjme

UniCredit Bank

Optimalizácia úverov spočíta v tom, že spojením súčasných úverov napríklad pôžičiek, kreditných kariet, prečerpaní na bežnom účte alebo lízingu do jedného spotrebného úveru na sedem až desať rokov a za riadne splácanie všetkých záväzkov voči banke ako odmenu vráti 21 mesačných splátok späť na účet v UniCredite. Každý rok klient získa späť jednu splátku a po splatení úveru ďalších 12 mesačných splátok. 

ZUNO

Pôžička na čokoľvek s úrokom od 6,9 percenta ročne: banka ponúka mesiac voľna od splácania a k Pôžičke Plus zvýhodnené poistenie splácania (Pozor tu je nezaplatená splátka rozpočítaná do ostatných, nejde o odpustenie.) 

mBank

mPôžička Plus: banka nežiada za zriadenie žiadne poplatky a garantovaná úroková sadzba 9,9 % ročne je pre každého

Slovenská sporiteľňa

Spotrebný úver na čokoľvek: banka vyplatí ako odmenu 30 eur, ak mesačná splátka úveru od nej je vyššia ako suma mesačných splátok vyplácaných úverov, pôžičiek a kreditných kariet. Podmienkou je, že ich musí spotrebiteľ riadne splácať a aspoň jeden z nich je z inej banky. Prémiu vypláca iba raz. Ponuka platí do polovice júna. 

ČSOB

Spotrebný úver: klientov, ktorí splácajú úver bez omeškania, odmení banka znížením úrokovej sadzby úveru o jeden percentuálny bod každý rok a to od prvého roka pravidelného splácania. Úver môžete kedykoľvek predčasne splatiť bez poplatku, 

VÚB

Flexipôžička: cez ňu banka vráti každý rok jednu splátku späť a klient si môže znížiť úrokovú sadzbu prostredníctvom voliteľných služieb - zriadenie Flexiúčtu, zasielanie príjmu do VÚB, poistenie úveru pre žiadateľa a spolužiadateľa.

VÚB banka vráti jednu splátku úveru ročne počas celej doby splatnosti každému klientovi, ktorý si zoberie Bezúčelovú flexipôžičku alebo Flexipôžičku na refinancovanie a bude ju riadne splácať inkasom z účtu vo VÚB. Navyše, všetky Flexipôžičky sú stále bez poplatku za poskytnutie. Ponuka platí na pôžičky poskytnuté do konca júna.

OTP Banka

otp EXPRES úver na čokoľvek: bez poplatku za poskytnutie úveru a sadzba 9,70% p.a. pre všetkých (nie tak celkom. Klient musí mať poistený úver a aktívne využíva bežný účet) v prípade bezproblémového splácania (bez omeškania nad 5 dní so sumou vyššou ako 10).

Tatra banka

Bezúčelový úverTB Classic: stačí včas uhradiť všetky vaše splátky a banka každý rok automaticky zníži úrokovú sadzbu o 1%. Úroková sadzba od 9,9 % p. a. v prvom roku splácania

Poštová banka

Dobrá pôžička s výhodnou úrokovou sadzbou už od 7,9% p.a.  Bez poplatku za poskytnutie úveru, možnosť požiadať o odklad splátok až na 6 mesiacov bez poplatku a banka tvrdí, že klient platí úrok iba v prvej polovici splatnosti úveru. Druhú polovicu splátok máte s úrokom 0% p.a.

Treba však požiadať o dobrú pôžičku do 30. júna a zároveň riadne a včas splácať úver z dobrého účtu v Poštovej banke. Skrátením pôvodnej splatnosti úveru nie je možné skrátiť lehotu na získanie bezúročnej polovice splátok.

Prima Banka

Ak spláca riadne Pôžičku z Osobného účtu v Prima banke, vráti po 18 mesiacoch od jej poskytnutia celý poplatok za poskytnutie a navyše pri spotrebáku s dobou splácania 10 rokov po jej splatení v pôvodne dohodnutom termíne aj úroky vo výške 10 mesačných splátok.

Raiffesen Bank 

Banka ponúka pôžičku bez poplatkov. Klient neplatí za jej poskytnutie ani mesačný poplatok za jej vedenie. Môže ju takisto kedykoľvek úplne alebo čiastočne predčasne splatiť a to tiež bez akýchkoľvek poplatkov.