Banky menia poplatky relatívne často. Klientov „tlačia preč“ z pobočiek a snažia sa o to, aby čo najviac služieb využívali online. Táto komunikácia s klientom je pre banky lacnejšia, preto je trendom zvyšovanie najmä tých poplatkov, ktoré sa týkajú práce s hotovosťou.

Drahšie sú ale aj ďalšie druhy služieb. „Medzi najčastejšie zmeny v cenníkoch bánk počas minulého roka patrili predovšetkým poplatky za služby týkajúce sa operácií vykonávaných v pobočke banky, hotovostného a bezhotovostného platobného styku, balíkov služieb k účtom, platobných kariet, výberov hotovosti z bankomatov, poplatkov za sms notifikácie a poplatkov za spracovanie spotrebných úverov,“ upozorňuje portál FinančnáHitparáda.sk.

Výnosy z poplatkov rástli aj počas ťažkého kvartálu

Aj prvý štvrťrok potvrdil trend, že banky získavajú čoraz viac na poplatkoch. Medzi januárom a marcom tohto roka sa výnosy bankového sektora z poplatkov vyšplhali na 150 miliónov eur. Ide o medziročný nárast o 3,2 percenta, teda päť miliónov eur.

Dlhodobo platí, že banky získavajú čoraz menej na úrokoch. V prvom štvrťroku tohto roka bankový sektor dosiahol čisté výnosy z úrokov na úrovni 418 miliónov eur. V rovnakom období predchádzajúceho roka to bolo 434 miliónov eur.

akcie, trhy, burza
Neprehliadnite

Ako zarobiť na kríze? Je to investičná príležitosť, ktorá neprichádza často

Pandémia ochorenia Covid-19 síce bola pre niektoré banky impulzom pre miene zvýšenie úrokových sadzieb, tie sú však stále relatívne nízke. Banky, ktoré sa rozhodli sadzby zvyšovať, reagovali predovšetkým na zhoršenie situácie na medzibankovom trhu.

Výnosy bánk z poplatkov rástli aj napriek tomu, že čistý zisk bánk klesol o 61 percent. Slovenská banková asociácia to pripisuje bankovému odvodu a vyššej tvorbe opravných položiek, čo môže byť jeden z dôsledkov koronakrízy.

Rôzne dôvody zvyšovania poplatkov

Podľa analytika sa zvyšovanie poplatkov dá rozdeliť na dva rôzne druhy. „Jedna skupina má bankám zvýšiť výnosy z poplatkov,“ hovorí Maroš Ovčarík z portálu FinančnýKompas.sk. Sem patrí napríklad zvýšenie poplatkov za vedenie účtov a balíkov alebo sprísnenie podmienok  zliav za vedenie účtu.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa