Bankový sektor ku koncu septembra zarobil 571,9 milióna eur. Medziročne je to nárast z hodnoty necelých 569 miliónov eur. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska. K rastu ziskov prispieva predovšetkým to, že úrokové príjmy bankového sektora sa zvýšili nad hranicu 1,9 miliardy eur. Medziročne ide o  nárast o viac ako sto miliónov eur.

Tento údaj je však veľmi relatívny, bankový sektor sa neustále zväčšuje, celková bilančná suma komerčného bankového sektora rastie, preto sa dá predpokladať, že vyššie budú aj zisky bánk. Ku koncu septembra sa jeho bilančná suma dostala nad hranicu 112 miliárd eur. V rovnakom období predchádzajúceho roka to bolo viac 102 miliárd eur.

Nervozita na trhu

Rast ziskov brzdí to, že banky si viac peňazí odkladajú bokom pre prípad, že by v ekonomike nastali nepriaznivé okolnosti. Okrem iného reagujú na to, že v blízkosti slovenských hraníc je vojna, ktorá výrazne zvyšuje neistotu. Banky tiež zohľadňujú, že ceny prudko stúpajú, čo môže ohroziť ekonomickú aktivitu krajiny.  Navyše neistota okolo dodávok energií  v horizonte niekoľkých mesiacov môže výrazne ochromiť ekonomiku.

To všetko musia finančné inštitúcie brať do úvahy a zvyšujú objem opravných položiek. Ku koncu septembra 2021 vytvorili čisté opravné položky v objeme zhruba 85 miliónov eur. Ku koncu septembra tohto roku čistá tvorba opravných položiek presiahla 133 miliónov eur. Výrazným nárastom objemu opravných položiek banky reagovali aj na pandémiu koronavírusu v roku 2021.  Ku koncu septembra 2021 sa však  čistá tvorba opravných položiek šplhala k hodnote tristo miliónom eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa