„K dočasným opatreniam niektoré banky pristúpili najmä pri živnostníkoch a majiteľoch eseročiek hlavne z dôvodu, že je predpoklad výrazného výpadku ich príjmu. Opatrenia sa týkajú aj ľudí pracujúcich v zahraničí,” povedala Iveta Hudáková z portálu Finančný kompas.

To, či títo ľudia budú mať šancu získať úver v banke, bude podľa nej záležať od toho, ako sa bude vyvíjať ekonomika na Slovensku, koľko ľudí bude bez práce a koľko z nich nebude schopných splácať svoje úvery.

Z najväčších bánk sprísnila podmienky VÚB. Tá zrušila doterajšie výnimky pri poskytovaní úverov pre podnikateľov. Kým doteraz im ako príjem akceptovala 50 percent obratu prerátaného na mesiac, po novom to je len desať percent. Členom vybraných komôr, ktorí mohli dostať úver na základe obratov na účte, bude po novom akceptovať len polovicu obratov.

Maximálna výška hypotéky

VÚB zároveň pozastavila úvery pre podnikateľov, ktorí pracujú v hotelierstve, reštauračnom biznise, cestovnom ruchu, maloobchode alebo vo finančných službách. Banka to vysvetľuje obozretným prístupom k schopnosti splácať úver.

„Akékoľvek návrhy ohľadom prístupu k úverovým produktom či ich výškam zvažované v záujme obozretného podnikania a ochrany spotrebiteľov sú iba dočasné,“ dodal hovorca VÚB Dominik Miša.

ČSOB zase obmedzila maximálnu výšku hypotéky pre

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa