Domáce banky prekvapivo požičajú peniaze na spotrebu za ročný úrok pod hranicou desiatich percent. V časoch vysokej inflácie kombinovanej s relatívne razantným zvyšovaním základnej úrokovej sadzby eurozóny analytici počítali s prudším zdražovaním úverov. Finančné domy sa stále obávajú návratu nezáujmu o nové pôžičky a sadzby preto zvyšujú opatrene.

Slováci si v počas pandémie brali nečakane málo spotrebných úverov. Dôvodom boli vážne obavy z budúcnosti a neustále sa opakujúcich lockdownov. Prostredníctvom spotrebných pôžičiek domáce banky ľuďom požičali počas prvého mesiaca roku 2021 len 96,3 milióna eur. O rok neskôr objem predaných úverov dosiahol 174,2 milióna eur. Za prudkým medziročným nárastom stáli práve pozitívne očakávania z dôvodu zrušenia opatrení zabraňujúcich šíreniu covidu.

Neistý záujem o úvery

Lenže prudký ekonomický rast nakoniec neprišiel. Vlani začal domácu ekonomiku čoraz viac trápiť problém vysokej inflácie. Na jednej strane prudké zdražovanie tlačí ľudí do spotrebných úverov, na druhej ich obavy zo straty zamestnania odrádzajú.

Súčasnú neistou je najlepšie vidieť na dátach. Domáce banky v auguste minulého roku predali spotrebné úvery za takmer 254 miliónov eur. Už o mesiac neskôr sa im darilo o niečo menej a objem nových obchodov dosiahol 236 miliónov eur. V októbri opäť razantne stúpol na takmer 257 miliónov eur a v novembri znovu padol na 236 miliónov eur.

Banky v takto neistej situácie neriskovali prudké zvyšovanie sadieb. Spotrebné pôžičky s dobou splatnosti v rozmedzí jedného až piatich rokov dvíhajú opatrne. Podľa posledných údajov priemerný úrok od novembra 2021 do novembra 2022 stúpol zo 7,39 percenta na 9,18 percenta.

Ide o prekvapivo nízke číslo. Základná úroková sadzby v priebehu vlaňajška stúpla z rovnej nuly na 2,5 percenta. Európska centrálna banka jej razantným zvyšovaním totiž plánuje dosiahnuť citeľné zdražovanie pôžičiek. Cieľom regulátora finančného trhu je dosiahnuť prostredníctvom menej dostupných úverov spomalenie vysokej inflácie. Priemerný rast cien v eurozóne skončil v novembri na hranici 11 percent.

Sofistikovaný prístup

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa