Európske banky dokázali v prvom polroku napriek pandémii rásť. Finančné inštitúcie, ktoré majú svoje sídlo v EÚ, zvyšujú hodnotu celkových aktív. Banky ako inštitúcie sa teda zväčšujú.

Do konca prvého polroka sa celková hodnota aktív európskeho bankového sektora zvýšila o 7,6 percenta na 29,7 bilióna eur. Medziročne je to nárast o viac ako dva bilióny eur z hodnoty 27,6 bilióna. Slovenský bankový sektor prispel celkovo sumou necelých 13 miliárd eur. Vyplýva to z údajov Európskej centrálnej banky (ECB).

Lavína nesplácaných úverov neprišla

Dobrou správou je, že sa v Európe nezvyšuje miera nesplácaných úverov Ich podiel na celkovom objeme sa v rámci celej EÚ za prvých šesť mesiacov tohto roka dokonca znížil. Za nesplácané banky považovali celkovo 2,86 percenta poskytnutých úverov. V rovnakom období predchádzajúceho roka bol objem nesplácaných úverov 3,04 percenta. Objem poskytnutých úverov je na úrovni okolo osemnásť biliónov eur.

SLSP
Neprehliadnite

Banky sa snažia zmazať straty z prvého polroka, tretí kvartál mali s náskokom najlepší

Slovenský bankový sektor je podľa údajov ECB z pohľadu nesplácaných úverov na tom horšie ako priemer EÚ, keď sa v ňom miera nesplácaných úverov pohybuje na úrovni až 4,74 percenta. Trend na Slovensku je však rovnaký ako v celej EÚ, podiel nesplácaných úverov v porovnaní s koncom prvého polroka klesá. K 30. júnu 2019 bol podiel problémových úverov až 5,07 percenta. Domáce údaje Národnej banky Slovenska (NBS) sú priaznivejšie. Tie hovoria o tom, že problémové sú približne tri percentá úverov.

Rentabilita je na Slovensku nadpriemerná

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa