Súboj peňažných domov o klientov sa na hypotekárnom trhu ďalej vyostruje. Nové dno úrokových sadzieb dosiahla Fio banka, ktorá pri splnení dodatočných podmienok ponúka sadzbu vo výške 0,38 percenta. Táto ponuka platí pri fixácii úrokovej sadzby na jeden a tri roky. Tieto dve sadzby banka od 29. októbra znížila o desať bázických bodov. Pre päťročnú fixáciu začína úroková sadzba na úrovni 0,58 percenta.

Toto sú najnižšie sadzby, ktoré banka v súčasnosti dokáže klientom poskytnúť, nezíska ich však každý klient. „Uvedené úrokové sadzby sú minimálne, teda zodpovedajú základnej úrokovej sadzbe navýšenej o najnižšiu možnú rizikovú prirážku pri využití všetkých poskytovaných zliav,“ uvádza Fio banka vo svojom sadzobníku.

Hypotéky sú opäť lacnejšie
Neprehliadnite

Banky bojujú o klienta ešte lacnejšími hypotékami. Výzvu zatiaľ prijal jeden menší hráč

„Preložené a ľudsky povedané, ak chce klient získať túto úrokovú sadzbu, musí mať z pohľadu banky vysokú bonitu, vysoký príjem a zároveň musí splniť všetky ďalšie podmienky banky,“ upozorňuje portál FinančnáHitparáda.sk.

Fio banka sa týmto krokom snaží získať nových zákazníkov . „Veríme, že týmto ďalším znížením môžeme osloviť ďalších klientov, ktorí majú záujem o zabezpečenie vlastného bývania,“ konštatuje Ján Franek, tlačový hovorca Fio banky. 

Jesenný hypotekárny súboj

Aktuálny súboj medzi bankami prostredníctvom úrokových sadzieb začala UniCredit Bank. V septembri znížila úrokovú sadzbu pri trojročnej fixácii na 0,39 percenta. Bola to doposiaľ historicky najnižšia sadzba na trhu. 

Ponuka je platná pre úvery do výšky 80 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Podmienkou získania tejto sadzby je ale to, že klient v banke uzavrie aj poistenie schopnosti splácať úver a banka zároveň žiada, aby si klient posielal na účet v banke aspoň 1,5-násobok splátky úveru. Získanie sadzby banka podmieňuje čerpaním ďalších produktov, ktoré banka ponúka.

Inou cestou sa o čosi neskôr vydala spoločnosť Prima banka. Tá ponúka sadzbu 0,4 percenta pri fixácii na štyri roky. Zvolila neštandardnú fixáciu, teda priestor, kde nie je tak ostrá konkurencia. Táto ponuka je dostupná všetkým budúcim klientom bez ďalších dodatočných podmienok. Prima banka nevyžaduje ani poistenie úveru, ani kúpu ďalších produktov, napríklad otvorenie bežného účtu. V tomto prípade sa  krok Fio banky podobá viac na ponuku, ktorú pripravila UniCredit Bank.

Zatiaľ sadzby znižujú menší hráči

Do pretekov o najnižšiu úrokovú sadzbu sa zatiaľ zapojili tri peňažné domy, ktoré sú na trhu s úvermi na bývanie menšími hráčmi. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) bol podiel spoločnosti UniCredit Bank ku koncu augusta 5,28 percenta, Prima banka mala podiel 8,85 percenta a Fio banka 0,05 percenta.

Podiel bánk, ktoré sa zatiaľ pustili do vzájomného pretláčania, na celom objeme poskytnutých úverov na bývanie je tesne nad hranicou štrnástich percent. Banky, ktoré v súčasnosti poskytujú väčšinu úverov na bývanie, zatiaľ zostávajú bokom.

Trh sa môže dostať pod percento

Priemerná úroková sadzba nových hypotekárnych úverov sa ku koncu augusta podľa údajov NBS pohybovala na úrovni 1,06 percenta. Nie je vylúčený jej ďalší pokles pod hranicu jedného percenta, dôležité ale bude aj to, ako sa k súboju menších bánk na trhu s úvermi na bývanie postavia najväčší hráči.  

Trojicu bánk, ktoré poskytujú najviac úverov na bývanie, tvoria tri najväčšie banky – Slovenská sporiteľňa VÚB banka a Tatra banka. Tieto tri spoločnosti spolu obyvateľom poskytli takmer dve tretiny celého objemu úverov na bývanie. Ten sa ku koncu augusta vyšplhal na viac ako 32 miliárd eur.

Úrokové sadzby nových hypotekárnych úverov
Infogram

Prima banku vlastní finančná skupina Penta, rovnako ako vydavateľa TRENDU, firmu News and Media Holding.