Rekordne lacné hypotéky lákali ku kúpe vlastného bývania čoraz viac ľudí. Centrálna banka v obave pred nadmerným zadlžovaním sa preto od januára sprísnila podmienky na získanie úveru. Ľuďom musí po zaplatení všetkých splátok zostať z ich čistého platu výrazne vyššia suma ako v minulosti. Výsledkom je, že predovšetkým ľudia s nižším príjmom si môžu v porovnaní s minulým rokom požičať nižšie sumy.

Napriek obmedzeniam úvery aj začiatkom tohto roka rástli. Kým v decembri objem úverov domácnostiam medziročne vzrástol o 8,6 percenta, v januári bol nárast ešte mierne vyšší a úvery stúpli o 8,7 percenta. NBS zatiaľ nezverejnila údaje za február, podľa sprostredkovateľov však objem úverov naďalej rástol.

Dobiehajú staré žiadosti

„Dokonca čísla za prvú polovicu mesiaca marec hovoria o tom, že tento mesiac mohol byť najsilnejším v histórii našej spoločnosti,“ vraví riaditeľ divízie Úvery, stavebné sporenie a investičné zlato v spoločnosti Finportal Adrián Luteran. Súčasné obmedzenia pravdepodobne rast výrazne okrešú.

Vďaka hrozbe koronavírusu sa snažia ľudia čo najmenej vychádzať zo svojho príbytku. Komu to zamestnávateľ umožnil, pracuje z domu. Výrazne sa obmedzili osobné stretnutia. Vidno to aj na prázdnych centrách miest. Hypotéka sa pritom bez osobného kontaktu väčšinou nezaobíde. Aj keď niektoré banky umožňujú podať žiadosť o úver cez internet, podpísať zmluvu musí klient prísť na pobočku banky.

Navyše väčšinu úverov na bývanie nosia bankám

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa