Národná banka Slovenska (NBS) rozhodla o tom, že banky budú mať povinnosť držať ako rezervu menej kapitálu. Od 1. augusta sa totiž znižuje výška takzvaného proticyklického kapitálového vankúša z hodnoty 1,5 percenta na jedno percento.

Protikrízová rezerva

NBS chce bankám nechať viac peňazí na to, aby krízu zvládli. Práve proticyklická rezerva, takzvaný „vankúš“, je určená na to, aby sa v krízových časoch znižovala.

„Hlavným cieľom zníženia proticyklického vankúša je zvýšiť objem voľného kapitálu potrebného na zintenzívenenie úverovania a zároveň vytvoriť pre banky dodatočný priestor na tvorbu opravných položiek. Tie odrážajú najmä konzervatívny prístup bánk k možným stratám v budúcnosti,“ uvádza NBS.

Na snímke minister financií SR Eduard Heger
 FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Slovenská ekonomika padne o takmer desať percent, druhá vlna by pokles ešte zvýraznila

Proticyklický vankúš je v podstate rezerva, ktorá sa môže „rozpustiť“ v čase, keď je ekonomika v kríze. Banková rada NBS v júli minulého roka rozhodla o tom, že proticyklický vankúš sa v auguste 2020zvýši na dve percentá. Toto rozhodnutie pod vplyvom krízy spôsobenej pandémiou centrálna banka zmenila už po druhýkrát v relatívne krátkom čase.

V apríli tohto roka centrálna banka totiž zámer navyšovať proticyklický vankúš prehodnotila a avizovaný nárast tejto rezervy zrušila. Banky tak dostali k dispozícii na svoje operácie približne 159 miliónov eur.

Zodpovedný prístup bánk

NBS svoje rozhodnutie odôvodnila tým, že slovenské banky posilňovali vlastný kapitál aj dobrovoľne. „Banková rada NBS zrušila plánované zvyšovanie miery proticyklického kapitálového vankúša aj s ohľadom na rozhodnutie akcionárov väčšiny bánk nevyplatiť dividendy a použiť zisk z roku 2019 na posilnenie kapitálu,“ uviedla vtedy banka. NBS v máji informovala, že banky od začiatku roka dobrovoľne navýšili svoj voľný kapitál o takmer dve miliardy eur na celkovo približne 2,7 miliardy eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa