Banky už koncom vlaňajška čakali, že tento rok im výrazne padnú zisky. Skutočnosť je ešte horšia ako pôvodné predpovede. K bankového odvodu sa totiž pridal koronavírus, ktorý sa takisto na výsledkoch sektora negatívne podpísal.

Odborníci radia opäť sa vrátiť k stavebnému sporeniu.
Neprehliadnite

Banky ešte úplne nevyhrali. Vláda zatiaľ schválila len odpustenie odvodu do konca roku

Počas prvých piatich mesiacov tohto roka vykázali banky čistý zisk vo výške 100 miliónov eur. V rovnakom období minulého roku zarobili takmer 300 miliónov. Najväčší podiel na poklese o 66 percent má bankový odvod, ktorého sadzba sa od januára tohto roku zdvojnásobila. Banky na ňom za prvých päť mesiacov zaplatili o 111 miliónov eur viac ako vlani. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska (NBS).

Nižšie úroky ťahajú zisky dole

Bankám neprospievajú ani nízke úrokové sadzby, keďže úvery tvoria ich hlavný zdroj príjmov. V porovnaní s minulým rokom im čisté úrokové výnosy klesli o 27 miliónov eur. Kým v minulosti banky profitovali z toho, že neustále zvyšovali objem poskytnutých úverov, v súčasnosti rast úverového trhu limitujú obmedzenia NBS.

Navyše v číslach za máj sa už prejavujú opatrenia na boj s koronovírusom. Kým v marci a apríli ešte vo veľkom dobiehali úvery, ktoré boli dohodnuté skôr, v máji už cítiť výpadok, ktorý spôsobila koronakríza. Banky v máji poskytli úvery na nehnuteľnosti v celkovej výške 919 miliónov eur, čo je o 72 miliónov menej ako v apríli. V máji sa pritom zvyčajne úverovanie rozbieha a v posledných rokoch vždy banky poskytli v máji viac úverov na bývanie ako v apríli.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa