Bankári si konečne môžu aspoň na chvíľu vydýchnuť. Vláda im zbavila obrovského balvana, ktorý ich ťahal ku dnu. Bankový odvod, ktorý ich za prvé štyri mesiace tohto roku stál vyše sto miliónov eur, už od júla nebudú musieť platiť.

Kocky
Neprehliadnite

Banky vlani okúsili pokles. Chystajú sa na pád ziskov

Finančné domy sa ešte pred dvanástimi mesiacmi tešili, že v tomto roku odvod definitívne skončí. Namiesto toho Ficova vládna koalícia sadzbu odvodu zdvojnásobila a predĺžila jeho platnosť na neurčito. Peňažné inštitúcie tak musia v súčasnosti platiť štátu 0,4 percenta zo všetkých peňazí, ktoré spravujú. A to bez ohľadu na to, či sú v zisku alebo v strate.

Je 98 miliónov veľa alebo málo?

O tom, že takýto odvod môže mať na hospodárenie bánk devastačné následky, svedčia aj predbežné výsledky sektora. Kým vlani čistý zisk bánk za prvé štyri mesiace dosiahol 215 miliónov eur, v tomto roku to bolo už len 98 miliónov. Veľká časť poklesu ide na účet zvýšeného odvodu, na ktorom finančné domy zaplatili o 53 miliónov eur viac ako vlani.

Niekomu sa možno zdá zisk 98 miliónov eur za štyri mesiace priveľký. No pri porovnaní s ostatnými sektormi to tak nie je. O tom, či firma zarába dostatočne, takmer nič nehovorí výška zisku, dôležitá je rentabilita vlastného kapitálu (ROE). Je to podiel čistého zisku na vlastnom imaní firmy, ktorý ukazuje, ako sa majiteľom zhodnocuje ich investícia. Vlani tento ukazovateľ dosiahol v bankovníctve 8,5 percenta, rok to predtým to bolo ešte 9,2 percenta.

peniaze
Neprehliadnite

Vklady rýchlo rástli, aj keď ľudia na nich takmer nič nezarobili

Či to je málo alebo veľa, zistíme pri pohľade na ostatné ekonomické sektory. Zo Správy o finančnej stabilite od NBS vyplýva, že vlani mal ROE nižšie ako banky len sektor poľnohospodárstva, lesníctva a rybolovu, kde návratnosť kapitálu dosiahla 8,1 percenta. Všetky ostatné odvetvia na tom boli lepšie, vo väčšine prípadov s ROE nad pätnástimi percentami.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa