Autá sa najčastejšie kupujú na lízing

Osobné autá za 12 miliárd, nákladné za 8 miliárd a úžitkové za 7 miliárd bez dane z pridanej hodnoty prefinancovali za prvých šesť mesiacov tohto roka lízingové spoločnosti združené v Asociácii leasingových spoločností (ALS) SR.

Podiel úveru na úkor tradičného finančného lízingu naďalej stúpa. Ďalšie hlavné charakteristiky – pokračujúci rast a vysoký podiel financovania produktmi od lízingoviek – pretrvávajú. A nájdu sa aj novinky vo formálnych povinnostiach lízingových spoločností voči klientom a v rebríčkoch.

Kreditná kríza, ktorá ovplyvňuje svetové finančné trhy a hospodárstvo už viac ako rok, sa financovania automobilov na Slovensku zatiaľ príliš nedotkla. Tak ako väčšiny oblastí.

Nové ceny a informácie

Je škoda, ak klient si vyberá financovanie len na základe navrhnutej ponuky v niektorom z autosalónov či autobazárov. Je to síce najjednoduchšie, ale ponuky sa líšia v tom, koľko treba preplatiť. Takže stačí zájsť do niekoľkých bánk či k predajcom, ktorí sa pravdepodobne budú predháňať v tom, aby dali lepšiu ponuku vlastnej lízingovej dcéry alebo partnera.

Autá sa najčastejšie kupujú na lízing

Porovnávanie sa malo zjednodušiť, no firmy nerady ukazujú formuláre so základnými parametrami a podmienkami financovania po úvodnej návšteve klienta. Aj po výslovnej žiadosti oň tvrdia, že napríklad centrála ich musí schváliť alebo že nemôžu záväzne vyplniť kolónku o zabezpečení.

S touto aktivitou sa spája stanovenie stropu na ročnú percentuálnu mieru nákladov. Tá je lepší nástroj ako len úrok, pretože zahŕňa aj nevyhnutné poplatky.

Podľa výsledkov zisťovania Ministerstva financií SR sa v prvom štvrťroku ceny pôžičiek od lízingových spoločností pohybovali najčastejšie v splatnostiach od šesť mesiacov do päť rokov v rozpätí 87 až 14 percent ročne. Najnižšia cena vyšla pre úvery so zabezpečením na jeden až päť rokov vo výške viac ako 200-tisíc korún, ktorá je aj objemovo najväčšia kategória. Strop je vždy štvornásobok.

Autá sa najčastejšie kupujú na lízing

Nový hráč, neznáme výsledky

ČSOB Leasing si pripočítava k výsledkom údaje za PSA Finance Slovakia. Spolupracujú totiž v obchodných činnostiach – ČSOB zabezpečuje pre menšiu lízingovku všetky procesy, od uzatvorenia po ukončenie zmlúv, správu zmlúv, vymáhanie pohľadávok, poistné udalosti a podobne, vysvetlila asociácia.

ALS zverejnila v jednotlivých rebríčkoch aj štruktúru obchodov v mene oboch spoločností, podiel PSA v osobných a úžitkových autách je jedna pätina. ČSOB Leasing vďaka započítaniu PSA zosadil z druhej priečky v rebríčku osobných áut UniCredit Leasing Slovakia.

Jeho pozícia v úžitkových autách však zostala neohrozená. To nemožno povedať o nákladných vozoch, kde UniCredit z druhej priečky zoskočil na štvrtú.

Na trhu je nová firma Santander Consumer Finance, ktorá chce osloviť hlavne rýchlym poskytnutím financií a nulovými akontáciami, pričom poskytuje iba úvery. Polročné výsledky asociácii nedodala.

V rebríčku osobných áut z prvej desiatky vypadol GE Money, ktorú kúpil splátkový predajca Home Credit. B.O.F. je prvý raz uvádzaný ako VÚB Leasing. Zaujímavý je ešte vývoj okolo OTP Leasingu, ktorý spolu so slovenskou bankou čaká na kupca.

Na ceny áut môže mať prijatie novej meny otázny vplyv, na splácanie pôžičiek na autá žiadny. Lízingovky budú oznamovať eurovú výšku splátky.

Viacero poplatkov je stanovených percentuálne, to znamená, že žiadna zmena nie je potrebná. Tie stanovené fixne sa prevedú konverzným kurzom. Zadané príkazy na úhradu v banke sa tiež automaticky konvertujú.

Autá sa najčastejšie kupujú na lízing

Rast v úžitkových autách

Najdynamickejšie rastúci segment spomedzi vozidiel sú úžitkové automobily. Medziročne v nich lízingovky zaznamenali obrat vyšší o jednu štvrtinu.

Podnikatelia ich neustále uprednostňujú pred osobnými autami, pretože si môžu vďaka inštalácii mriežky uplatňovať odpočet dane z pridanej hodnoty. Úžitkové autá tak opakovane rastú rýchlejšie. Kým podiel osobných sa znižuje, váha úžitkových rastie.

V prvom polroku uzatvorili lízingovky v tomto segmente 10-tisíc zmlúv. Úžitkové autá sú pre ne mimoriadne dôležité, pretože sú spolu s technológiami jedna z dvoch komodít, ktorých podiel na celkových obchodoch je významný a zároveň vykazuje dynamický rast.

Osobných áut bolo prefinancovaných až 31-tisíc. V porovnaní s prvým polrokom vlaňajška je to o osem percent viac, no hodnota stúpla až o desať percent.

Pritom na rozdiel od roku 2007 rýchlejšie rástli nové, nie ojazdené automobily. Podiel starších tak klesol späť pod 30 percent. Počet ojazdených dokonca mierne klesol a z desiatky áut tak bolo šesť nových a štyri ojazdené. Celkovo bolo osobných ojazdených 12-tisíc.

Lízingovky sú tradične silno zastúpené ako financujúci pri kúpe nového auta. Rast financovania takmer kopíroval silnú dynamiku rastu predaja nových áut v SR, a tak sa podiel udržal nad hodnotou 54 percent. Nezmenil sa v kategórii nových úžitkových áut, kde lízingovky boli pri financovaní dvoch z troch vozidiel.

Nákladné autá tentoraz zaostali v dynamike rastu za úžitkovými a osobnými, keď nové obchody takmer kopírovali minuloročný objem s ani nie trojpercentným nárastom. Išlo o necelých päťtisíc zmlúv.

Autá sa najčastejšie kupujú na lízing

Spotrebitelia lacnejšie

Typická komodita pre spotrebiteľov sú osobné autá. Polovicu z obchodov v tejto kategórii požičali nie typickému klientovi, podnikateľom, ale bežným ľuďom. A ďalej štyri percentá z celkového objemu na úžitkové autá a dve percentá z celkového objemu na nákladné autá.

Spotrebitelia využívajú približne v rovnakej miere finančný lízing a úver. Podrobnejšia štatistika financovania osobných áut ukazuje, že do úzadia sa dostáva predaj na splátky, ktorého podiel klesol už len na 1,5 percenta.

Operatívny lízing takisto zaznamenal pokles podielu, ustupuje z niekdajšej pozície desatinovej váhy na financovaní osobných áut. Úver rastie rýchlejšie ako lízing, ale len o zopár percentných bodov.

Keďže podnikatelia častejšie financujú osobné autá lízingom, v celkovej štruktúre osobných áut nie je podiel úveru zďaleka polovičný, približuje sa však k dvom pätinám. Spotrebitelia zároveň kupujú lacnejšie autá.

Celkovo predstavujú vozidlá 70 percent obchodu lízingoviek. Lízingovky už sledujú aj financovanú hodnotu. V priemere je pre všetky komodity štyri pätiny.

Autá sa najčastejšie kupujú na lízing

Autá sa najčastejšie kupujú na lízing

Autá sa najčastejšie kupujú na lízing

Ilustračné foto - Maňo Štrauch