Názov firmy Arca Brokerage House asi nikomu, kto nesleduje kauzu úpadku Arcy Capital, nič nepovie. Tento obchodník s cennými papiermi bol však dôležitý článok reťazca, cez ktorý Arca predávala svoje podnikové dlhopisy retailovým klientom.

Teraz jeho časť majitelia predali konkurentovi RM – S Market aj s balíkom niekoľko tisíc klientov. Informáciu o predaji priniesol Denník E.

Prepojenia tohto obchodníka s cennými papiermi na Arcu sú jasné. Akcionárom Arca Brokerage House je podľa obchodného registra firma Efit, ktorej konečným užívateľom výhod je Pavol Krúpa, bývalý partner Arcy Capital. V jej predstavenstve sedí Peter Krištofovič, ktorý je stále 30-percentný majiteľ Arcy Capital.

Lee Louda
Neprehliadnite

Český špecialista na veľké bankroty: Arca sa dá zachrániť, ale nie celá a nie v tejto podobe

P. Krúpa, ktorý je už dlhšie v spore o pohľadávky so súčasným vedením finančnej skupiny Arca na čele s Rastislavom Veličom. P. Krištofovič sa stal predsedom predstavenstva Arca Brokerage House (ABH) až tento rok v lete. Zjavne prišiel, aby sprocesoval jeho predaj a koordinuje sa bývalým spoluzakladateľom Arcy P. Krúpom. TREND sa snažil zistiť dôvody predaja firmy, ale P. Krištofovič do uzávierky na otázky neodpovedal.

Pri predaji išlo zrejme P. Krištofovičovi najmä o to, preniesť klientov Arcy k bezpečnejšiemu obchodníkovi s cennými papiermi. Kupca RM – S Market je jeden z najstarších obchodníkov s cennými papiermi na Slovensku. Kúpu ABS mu schválila aj Národná banka Slovenska.

Dopady na veriteľov

Otázne je, čo bude tento predaj obchodníka s cennými papiermi znamenať pre drobných veriteľov Arcy, ktorí vlastnia jej dlhopisy a už rok a pol sa snažia vymôcť svoje pohľadávky.

Pavol Krúpa tvrdí pre TREND, že predaná bola len časť firmy a určite to nesťaží prístup veriteľov Arcy k ich prihláseným pohľadávkam voči Arce Capital Slovakia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa